2020-12-03
Granatowa grafika z białymi i czerwonymi paskami, na której widnieje napis Łóżka dla pacjentów COVID-19, województwo małopolskie

2973 / 1371 - ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 / liczba łóżek zajętych

311 / 166 - ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19 / liczba respiratorów zajętych

221 - liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale

Stan na dzień: 3.12.2020, godz. 9.00

2020-11-21
Grafika poglądowa przedstawiająca strategię rządu w walce z COviD-19 na kolejne 100 dni

Koronawirus to trudny przeciwnik. Walka z nim musi być przemyślana. Ostatnie obostrzenia doprowadziły do wyhamowania epidemii. Jednak nie na tyle, żeby w daleko idący sposób rozluźniać obecne restrykcje. Po analizie danych dotychczasowych zachorowań, przedstawiamy kompleksowy plan i jasne założenia na nadchodzące 100 dni. Pozwoli nam to łatwiej dostosować się do epidemicznej rzeczywistości – zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej.

Została podjęta decyzja o otwarciu sklepów i usług w galeriach handlowych – będą musiały one działać w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie, jednak uczniowie nie wyjadą na zimowiska. Pamiętaj, że dalsze rozluźnianie restrykcji lub ich zaostrzenie zależy od naszego odpowiedzialnego zachowania, które przekłada się na liczbę zachorowań.

2020-11-04
Grafika z napisem Rekrutacja do szpitali tymczasowych, przedstawiająca zdjęcie pielęgniarki, logo wojewody małopolskiego Łukasza Kmity i marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego

Walka z koronawirusem wkracza w kolejną fazę. Ze względu na coraz większą liczbę zakażeń rosną też potrzeby w zakresie stałego rozwijania bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19. To pod tym kątem w każdym województwie tworzone są szpitale tymczasowe, a w szpitalach zwiększana jest liczba tzw. łóżek covidowych. Tak jest też w Małopolsce.

Kluczowe znaczenie w tych działaniach ma personel medyczny, a także wolontariusze posiadający uprawnienia medyczne i okołomedyczne. Właśnie wystartowała rekrutacja do małopolskich szpitali tymczasowych oraz innych placówek ochrony zdrowia zajmujących się leczeniem COVID-19.

2020-12-04
Zdjęcie przedstawia wicewojewodę małopolskiego Józefa Leśniaka, starostę oraz wicestarostę powiatu limanowskiego podczas spotkania inaugurującego projekt Dzień Osób Niepełnosprawnych Powiatu Limanowskiego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji wicewojewoda małopolski Józef Leśniak wziął udział w spotkaniu inaugurującym projekt „Dzień Osób Niepełnosprawnych Powiatu Limanowskiego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych”.

Okolicznościowe spotkanie odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Limanowej. W uroczystości uczestniczył wicewojewoda małopolski Józef Leśniak, starosta limanowski Mieczysław Uryga oraz wicestarosta limanowski jednocześnie pełniąca funkcję prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego Agata Zięba.

2020-12-03
Zdjęcie poglądowe przedstawiające wizualizację biura po remoncie. Widoczna przestrzeń biurowa: krzesła, biurka, drukarki.

Informujemy, że wyłoniono wykonawcę i podpisano umowę na remont wnętrza budynku delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu.

Przedmiotem zamówienia jest realizacja przebudowy punktu obsługi klienta oraz innych pomieszczeń Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Delegatura w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 52.

Inwestycja ma na celu zwiększenie komfortu obsługi obywateli państw trzecich oraz skrócenie czasu potrzebnego klientom Urzędu na złożenie stosownych dokumentów w sprawach legalizacji pobytu i pracy.

Remont obejmie również modernizację i wyposażenie pomieszczeń biurowych oraz podręcznej składnicy akt w sprawach obywateli państw trzecich z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań. W trakcie planowania inwestycji zostały wzięte pod uwagę aspekty związane z funkcjonalnością, efektywnością oraz bezpieczeństwem.

2020-12-02
Zdjęcia z pogrzebu majora Stanisława Szuro

Kraków pożegnał 2 grudnia 2020 r. majora Stanisław Szuro ps. „Kruk”, „Zamorski”, żołnierza Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, uczestnika kampanii wrześniowej i więźnia KL Sachsenhausen. Aresztowany przez komunistyczne władze, został skazany na karę śmierci. Na mocy amnestii wyrok zamieniono mu na 15 lat więzienia, z którego został zwolniony w czerwcu 1956 roku. Nauczyciel historii i wychowawca młodzieży. Odszedł wielki patriota.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył wicewojewoda małopolski Józef Leśniak, dyrektor Biura Wojewody Monika Kolasa oraz dyrektor Oddziału krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Filip Musiał.

Ceremonia pogrzebowa zgromadziła przedstawicieli wojska, policji, a także kombatantów i środowiska patriotyczne.

2020-12-02
Grafika poglądowa dotycząca akcji wspierajseniora

Ostatnie tygodnie działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów pokazały, że w sytuacjach trudnych Polacy są gotowi nieść pomoc innym. – Dlatego z inicjatywy pana prezydenta Andrzeja Dudy zdecydowaliśmy się na rozszerzenie SKWS o tzw. wolontariat ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, mogą bezpiecznie pomagać np. mieszkańcom domów pomocy społecznej – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów koordynowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej to przede wszystkim dedykowana infolinia (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze mogą zgłosić zapotrzebowanie na pomoc – np. w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, a ostatnio także w załatwieniu różnych spraw online.

Zapotrzebowanie na wsparcie zgłosiło już 15 tys. seniorów.

Z kolei ci, którzy chcą włączyć się w działania SKWS, mogą się zgłosić za pomocą strony internetowej www.wspierajseniora.pl. Można to też zrobić osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej.
Chęć niesienia pomocy zadeklarowało już ponad 10 tys. wolontariuszy, a także ponad 150 organizacji młodzieżowych.

Idziemy o krok dalej

Pomagać można na wielu obszarach. Prezydent Andrzej Duda, który sam przeszedł zakażenie koronawirusem, zachęca m.in. do oddawania osocza przez ozdrowieńców. Dzięki niemu można skuteczniej leczyć innych chorych.

wstecz    do góry     drukuj