2021-08-03
Granatowa grafika z białymi i czerwonymi paskami, na której widnieje napis Łóżka dla pacjentów COVID-19, województwo małopolskie

491 / 35- ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 / liczba łóżek zajętych

43 / 7 - ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19 / liczba respiratorów zajętych

536 - liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale

Stan na dzień: 3.08.2021, godz. 9.00

2021-08-03
Zielone światło dla obwodnicy Chełmca

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. „zrid”) dla zadania „Budowa obwodnicy Chełmca w ciągu drogi krajowej nr 28”. Obwodnica ta ominie także od północnego zachodu Nowy Sącz. Wydany dziś „zrid” obejmuje odcinek o długości ponad 1400 m.

W Nowym Sączu, przy rondzie, do którego dowiązana zostanie nowa obwodnica, odbył się briefing prasowy, podczas którego wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał wydaną decyzję zastępcy dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i  Autostrad – Oddziału w Krakowie Robertowi Jakubiakowi. W briefingu uczestniczyli również posłowie Jan Duda oraz Arkadiusz Mularczyk.

2021-08-03
Srebrny Krzyż Zasługi dla dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu Lidii Zelek

Działalność na rzecz ochrony zdrowia to praca dla dobra wspólnego. Za szczególne zaangażowanie w tym obszarze Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczona została dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Wyróżnienie, przyznane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, wręczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Dziękuję za Pani zaangażowanie, oddanie pracy i codzienne podejmowanie tych niełatwych wyzwań, z jakimi mierzy się kierowana przez Panią placówka. Szczególnie ostatnich kilkanaście miesięcy wiązało się z wieloma wyzwaniami, podejmowaniem ponadstandardowych rozwiązań i działań. Pokazały one, że kluczowe znaczenie ma w takich sytuacjach dobra współpraca. Bardzo za nią Pani Dyrektor dziękuję. Pani Dyrektor sercem związana jest z nowosądeckim Szpitalem i serce też oddaje służbie na rzecz ochrony zdrowia Mieszkańców Nowosądecczyzny – podkreślał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

2021-08-03
Prymas Tysiąclecia

Dziś obchodzimy 120. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wspólnie z II wicewojewodą małopolskim Ryszardem Pagaczem złożyli wieńce przy popiersiu Prymasa Tysiąclecia w krakowskim parku Jordana.

- Pamiętamy o Wielkim Patriocie, jakim był ksiądz kardynał Stefan Wyszyński. Jak w 1978 roku powiedział do Kardynała Jan Paweł II, „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

2021-08-02
77. Rocznica likwidacji „Zigeunerlager” w KL Auschwitz-Birkenau

W Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów, na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy likwidacji Zigeunerlager. Obóz ten pochłonął  4300 Romów i Sinti. W uroczystościach wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W 2011 roku polski Sejm dla upamiętnienia 500 000 Romów zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie ogłosił 2 sierpnia jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Cztery lata później Parlament Europejski uchwalił 2 sierpnia jako Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów.

2021-08-02
Kolejna inwestycja lotniskowa

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję o budowie obiektu radiokomunikacyjnego OR Brzesko, który będzie elementem krajowej sieci radiokomunikacyjnej, zapewniającej łączność służb kontroli ruchu lotniczego ze statkami powietrznymi.
 
- Budowa obiektu radiokomunikacyjnego w Brzesku umożliwi zarządzanie większą ilością statków powietrznych, a także przyczyni się do zwiększenia przepustowości przestrzeni powietrznej. To bardzo ważna inwestycja, która wpłynie na zniwelowanie opóźnień, niekorzystnie wpływających na ruch lotniczy. Życzę szybkiej realizacji tej inwestycji
– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

2021-08-02
Niedziela była dla Nas!

Do 19 miejsc w całej Małopolsce zawitały weekendowe punkty szczepień. To kolejna odsłona akcji „Niedziela szczepień” współtworzonej z archidiecezją krakowską i diecezja tarnowską. Tylko podczas ubiegłego weekendu, w Małopolsce, zaszczepiło się blisko 1900 osób. To kolejny bardzo dobry wynik akcji, której inicjatorem jest wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Tym razem punkty szczepień były zlokalizowane przy kościołach lub w ich pobliżu.

- To kolejna odsłona akcji "Niedziela szczepień". Chcemy być jak najbliżej Małopolan ze szczepieniami. Poprzednie tego typu działania pokazały, że są potrzebne, a odpowiedź mieszkańców naszego województwa na nie jest pozytywna. Szczepionki są na wyciągnięcie ręki: dostępne i zapewniające ochronę przed COVID-19 – mówił przed rozpoczęciem akcji wojewoda Łukasz Kmita.

wstecz    do góry     drukuj