2022-09-28
„Mamo, ja nie chcę wojny!”

Wojna w oczach dziecka zawsze wygląda tak samo. To czołgi, samoloty zrzucające bomby, eksplozje, zrujnowane domy, ranni i zabici. To także paraliżujący strach, łzy, ucieczka i marzenia o przyszłości. Niezależnie od miejsca i czasu, wojna jest zawsze taka sama.

W ramach polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego „1939-45 Polska/2022 Ukraina” powstała wystawa, która gromadzi tysiące dziecięcych rysunków przedstawiających okrucieństwo wojny. Pomysłodawcy ekspozycji zauważyli, że okupacja niemiecka i sowiecka na terenie ziem polskich w czasie II wojny światowej oraz tocząca się obecnie wojna na Ukrainie tworzą w oczach najmłodszych te same obrazy.

2022-09-28
„Trenuj z wojskiem” – szkolenia wojskowe dla każdego

Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”. W 17 jednostkach wojskowych na terenie Polski będzie można nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się, co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. Organizatorzy gwarantuję profesjonalne szkolenie, wyżywienie oraz dobrze wykorzystany czas. "Spędź z nami sobotę, a my nauczymy Cię, jak się bronić i być bezpiecznym" – podkreślają instruktorzy Wojska Polskiego.

2022-09-28
„Uwarunkowania przemian demograficznych w województwie małopolskim. Postawy prokreacyjne”

Przed jakimi wyzwaniami stoi województwo małopolskie? Jakie są postawy prokreacyjne mieszkańców Małopolski, a jakie obcokrajowców, zwłaszcza imigrantów z Ukrainy? Jakie wyzwania stoją przed polityką prorodzinną? Jak prezentują się wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021?

Między innymi te kwestie omawiali podczas briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie Agnieszka Szlubowska oraz rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur.

2022-09-27
Zdjęcie poglądowe z uroczystości upamiętniających 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Polskie Państwo Podziemne było ewenementem na skalę światową. Ta konspiracyjna organizacja militarna powstała 27 września 1939 r., kiedy w okupowanej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego Służbę Zwycięstwu Polski – mającą kontynuować walkę z obu okupantami.

Dla upamiętnienia 83. rocznicy tamtych wydarzeń prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz prezes Małopolskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorz Surdy zorganizowali uroczystość poświęconą pamięci żołnierzy i cywilów tworzących tajne struktury państwa polskiego w czasie II wojny światowej.

Uroczystość odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Matejki w Krakowie. Po odegraniu hymnu i podniesieniu flagi na maszt organizatorzy uroczystości wygłosili przemówienia. Następnie odczytany został Apel Pamięci i wystrzelona została salwa honorowa. Na koniec delegacje złożyły kwiaty.

– Nasze myśli nie pozwalają zapomnieć o heroicznej miłości do Ojczyzny, która pozwalała Polskiemu Narodowi przetrwać największe mroki okupacji niemieckiej i sowieckiej. (…) Dziś, w 83. rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski w naszych myślach przywołujemy w sposób szczególny Polskie Państwo Podziemne. W tym imponującym dziele chcemy widzieć nie tylko prawdziwy fenomen na skalę światową, ale przede wszystkim wyraźny dowód na to, jak cennym skarbem jest dla Polaków wolność, jak istotna jest suwerenność i jak fundamentalna jest niepodległość. (…) Choć — dzięki Bogu — nie przychodzi nam żyć w tak trudnych czasach, trzeba nam pamiętać, że jesteśmy zaproszeni do troski o Ojczyznę. Poprzez naszą codzienną służbę Rzeczypospolitej spłacamy dług wdzięczności wobec wszystkich twórców i działaczy Polskiego Państwa Podziemnego. Mamy bowiem świadomość, że w ich trudzie i poświęceniu odbija się zorza naszej wolności
– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

2022-09-27
Zdjęcie poglądowe z uroczystości 20-lecia działalności Inspekcji Transportu Drogowego.

Została powołana ustawą z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. 1 października 2002 r. pierwszych 80 inspektorów rozpoczęło pracę na drogach całej Polski. Inspekcja Transportu Drogowego już zatem od 20 lat stoi na straży przestrzegania przepisów przewozu drogowego. Kontroluje też m.in. prawidłowości wnoszenia opłat za korzystanie z dróg.

W uroczystościach z okazji 20-lecia działalności kontrolnej Inspekcja Transportu Drogowego – w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity – udział wziął II wicewojewoda Mateusz Małodziński.

2022-09-27
Zdjęcie poglądowe z posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie zapadliska w Trzebini.

Zapadlisko, które w ubiegłym tygodniu powstało na terenie cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II w Trzebini, zostało zasypane. Trwają badania gruntu przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Od ich wyników będzie zależało to, czy cmentarz zostanie otwarty. Badania próbek wody nie wykazały nieprawidłowości. To główne informacje przedstawione przez służby i właściwe instytucje na dzisiejszym posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołanym przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę.

Swoje działania i ustalenia podsumowali przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiej Inspekcji Nadzoru Budowlanego. Sytuację na terenie gminy nakreślił burmistrz Jarosław Okoczuk. Obecni byli również przedstawiciele strony kościelnej: dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej ksiądz Łukasz Michalczewski oraz proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy ksiądz Piotr Mozdyniewicz, a także Wyższego Urzędu Górniczego i Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

2022-09-27
Zdjęcie poglądowe z uroczystości Święta Straży Miejskiej w Tarnowie.

Ich zadaniem jest utrzymanie porządku publicznego i bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Kiedy trzeba, służą też pomocną dłonią, ratując zdrowie i życie ludzi. Dziś strażnicy miejscy z Tarnowa świętują jubileusz 31-lecia istnienia, połączony z obchodzonym 29 sierpnia Dniem Straży Miejskiej. W uroczystej gali odbywającej się w tarnowskiej Sali Lustrzanej wziął udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Podczas uroczystości wicewojewoda wręczył zasłużonym strażnikom – przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę – odznaczenia za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa – 1 Złoty oraz 2 Srebrne Medale za Długoletnią Służbę.

wstecz    do góry     drukuj