2023-06-01
Wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński podczas oglądania skoku na skoczni

Moc atrakcji dla najmłodszych z okazji ich święta. Właśnie tak można określić Międzynarodowy Dzień Dziecka na Skoczniach w Chochołowie. Skoki narciarskie, biegi przełajowe oraz koncert Małej Armii Janosika to tylko wybrane atrakcje, które zostały przygotowane dla najmłodszych. W święcie wzięli udział: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, poseł Jacek Osuch, posłanka Anna Paluch oraz II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

- Dzień Dziecka jest wyjątkowym dniem w kalendarzu. Jak mówił Janusz Korczak, „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Dziś tego uśmiechu jest co niemiara, bo Dzień Dziecka to dzień radości. Życzę, aby ten uśmiech nie znikał z Waszych twarzy, abyście zawsze czuły się kochane, a nade wszystko zarażały swoich najbliższych tym uśmiechem i rozwijały swoje talenty. Miłego świętowania - mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

2023-06-01
Zdjęcie z briefingu prasowego  w którym wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych Marek Wesoły, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk oraz prezes zarządu SRK S.A. ds. Likwidacji Kopalń i Gospodarki Majątkiem Janusz Smoliło.

W Trzebini trwają prace stabilizujące poziom wód gruntowych. W ubiegłym tygodniu na tereny zagrożone zapadliskami sprowadzono specjalistyczne pompy, który mają wyhamować proces podnoszenia się lustra wody. To właśnie podnoszący się poziom wód gruntowych na terenach pokopalnianych jest jedną z przyczyn powstawania zapadlisk.

Dziś nieopodal miejsca, gdzie pracują pompy, odbył się briefing prasowy, w którym wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych Marek Wesoły, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk oraz prezes zarządu SRK S.A. ds. Likwidacji Kopalń i Gospodarki Majątkiem Janusz Smoliło.

2023-05-31
Wicewojewoda Ryszard Pagacz przemawia do zgromadzonych

Zaszczytny tytuł Małopolanina Roku 2022 przyznawany przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski otrzymali dziś na uroczystej gali prof. Jan Ostrowski i gen. dr Mieczysław Bieniek. Z kolei tytułem Człowieka Roku wyróżnione zostały nie poszczególne osoby, a narody: polski za pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy i ukraiński za męstwo w obliczu agresji Federacji Rosyjskiej. Uroczystość w Auli Collegium Novum UJ była też okazją do wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Dekoracji dokonał I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.


Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski kultywując najlepsze tradycje, przyznaje corocznie tytuły Małopolanina Roku. Są one wyrazem najwyższego uznania dla wybitnych Małopolan, którzy działają na rzecz rozwoju i promowania regionalnej wspólnoty.


- W Małopolsce tradycja spotyka się z nowoczesnością. Ochrona naszego dziedzictwa narodowego to ochrona naszych korzeni. Dlatego troska o Zamek Królewski na Wawelu, jak i o inne zabytki jest tak istotna. Czas pokazał też, jak wielkie znaczenie mają działania służące umocnieniu obronności Polski. Dziękuję Laureatom za Państwa zaangażowanie w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Życzę wszelkiego dobra, a także sił i energii do podejmowania kolejnych wyzwań - mówi wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

2023-05-31
Od lewej: przedstawiciel ambasady, ambasador Wasyl Zwarycz, wicewojewoda Ryszard Pagacz, dyrektor Biura Wojewody Monika Kolasa i konsul Wiaczesław Wojnarowśkyj

Z wizytą w Krakowie przebywa ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Wasyl Zwarycz. Odebrał on przyznany przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej tytuł Człowiek Roku 2022 przyznany narodowi ukraińskiemu. Następnie gościł u I wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza. W spotkaniu uczestniczył konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj. Obecna była także dyrektor Biura Wojewody Monika Kolasa.

– Gratuluję otrzymania tytułu Człowieka Roku 2022. To symboliczny wyraz naszego podziwu dla determinacji i nieugiętości Narodu Ukraińskiego. Wyniszczająca wojna z rosyjskim agresorem pokazała, że naród ukraiński jest jednością i mimo wciąż trwających działań wojennych chodzą z podniesioną głową. Dziękuję za spotkanie – mówi I wicewojewoda Ryszard Pagacz.

2023-05-31
Wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, senator Durlak  oraz samorządowcy podczas podpisania umowy

W centrum Łącka powstanie tężnia solankowa o powierzchni zabudowy prawie 11 m kw. Rozprzestrzeniający się wokół niej naturalny aerozol będzie zawierał wiele cennych minerałów, m.in. jod i sód, które wpływają korzystnie na drogi oddechowe. Obok stanie fontanna posadzkowa. Premier Mateusz Morawiecki, na wniosek wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, przyznał gminie Łącko prawie pół miliona zł na takie zagospodarowanie przestrzeni publicznej.

Umowę potwierdzającą dofinansowanie ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa podpisał z wójtem gminy Łącko Janem Dziedziną w imieniu wojewody Łukasza Kmity II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Obecny był również senator Wiktor Durlak.

2023-05-31
Wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński podczas przemówienia na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych

16 drużyn – 16 reprezentantów z każdego województwa wzięło udział w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych. Przedstawicielem Małopolski była drużyna z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków z Nowego Sącza, która wygrała wojewódzkie eliminacje w Gromniku.

Każda z drużyn zaprezentowała się w trzech konkurencjach: programie obowiązkowym i dowolnym oraz pieśni marszowej. Pokazom przyglądał się II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Musztra to ćwiczenia wojskowe, które uczą, jak przyjmować postawę zasadniczą i swobodną, oddawać honory, poruszać się z bronią i bez broni, formować szyki oraz zachowywać się w szyku i poza nim. To trening żołnierski, który jest symbolem funkcjonowania w wojsku. Wszystkie czynności zespołu myszą być wykonywane w sposób zsynchronizowany. Każdy żołnierz jest częścią całości. Aby dobrze współdziałać w grupie, potrzebne są duże pokłady cierpliwości i odpowiednia dyscyplina. Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych pokazuje, jak zgrana jest polska młodzież. Jak realizuje wspólne cele i jak poświęca się służbie Ojczyźnie. To postawa ambitnego patrioty otoczonego ludźmi, którym ufa. Mam nadzieję, że wielu uczniów, którzy dzisiaj zaprezentowali swoje umiejętności, wiąże swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. Bycie częścią armii daje najwyższe poczucie spełnienia obywatelskiego obowiązku, wypełnia dumą i stanowi przykład dla innych – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.

2023-05-31
Grafika w biało-morskich barwach informująca o dniu otwartym Punktu Informacyjno-Doradczego. W prawym górnym rogu napis: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Wydział Spraw Cudzoziemców. Poniżej, z lewej strony, wielkimi literami napis: punkt informacyjno-doradczy PID zaprasza na dzień otwarty. Poniżej z prawej strony data i dane adresowe: 3 czerwca 2023, 09:00-15:00, ul. Przy Rondzie 6.

W sobotę 3 czerwca 2023 r., w godzinach od 9:00 do 15:00, w siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (ul. Przy Rondzie 6) odbędzie się Dzień otwarty Punktu Informacyjno-Doradczego (PID).

W ramach wydarzenia możliwe będzie:

  • dołączenie dokumentów do spraw w toku,
  • uzyskanie bezpłatnej pomocy w zakresie przygotowania wniosku,
  • uzyskanie informacji ogólnych dotyczących legalizacji pobytu i pracy,
  • uzyskanie szczegółowych informacji o sprawach w toku,
  • możliwość pozyskania informacji na temat działań na rzecz integracji cudzoziemców (w tym w szczególności obywateli Ukrainy) w Małopolsce.
wstecz    do góry     drukuj