2022-01-25
Granatowa grafika z białymi i czerwonymi paskami, na której widnieje napis Łóżka dla pacjentów COVID-19, województwo małopolskie

2937 / 1742 - ogólna liczba łóżek COVID-19 / liczba łóżek zajętych

272 / 170 - ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19 / liczba respiratorów zajętych

542 - liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale

Stan na dzień: 25.01.2022, godz. 9.00

2022-01-25
Grafika poglądowa dotycząca dofinansowania dla gminy Maków Podhalański na poprawę efektywności energetycznej sześciu budynków szkół podstawowych

Sześć szkół podstawowych z gminy Maków Podhalański zostanie poddanych kompleksowej termomodernizacji. To efekt umowy zawartej pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządem gminy. Dotacja wyniesie ponad 4,4 mln złotych!

Umowę potwierdzającą przyznanie dofinansowania na projekt „Kompleksowa poprawa efektywności energetycznej sześciu budynków szkół podstawowych z terenu Gminy Maków Podhalański” podpisali dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie – w obecności wojewody małopolskiego Łukasza Kmity i posła na Sejm RP Krzysztofa Kozika– wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski i burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala.

2022-01-24
Samochody dla strażaków z Podhala

Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu od dziś może pochwalić się nowym, lekkim samochodem kwatermistrzowskim. Również Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Rabce-Zdroju powitała nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Dodatkowo OSP w Kiczorach otrzymała średni samochód ratowniczo-gaśniczy, który dotychczas używany był w Komendzie Powiatowej PSP w Nowym Targu. W uroczystym przekazaniu pojazdów uczestniczyli wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz posłowie Anna Paluch i Edward Siarka.

2022-01-24
Grafika poglądowa dotycząca wydarzenia pod nazwą Sobota informacyjna w Wydziale Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

29 stycznia 2022 r., w godzinach od 8:00 do 16:00, w siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (ul. Przy Rondzie 6) odbędzie się „Sobota informacyjna”.

W ramach wydarzenia możliwe będzie:

  • złożenie wniosku dotyczącego legalizacji pobytu po wcześniejszej rezerwacji terminu,
  • dołączenie dokumentów do spraw w toku,
  • uzyskanie bezpłatnej pomocy w zakresie przygotowania/sprawdzenia wniosku,
  • uzyskanie informacji ogólnych dotyczących legalizacji pobytu i pracy,
  • uzyskanie szczegółowych informacji co do stanu sprawy pozostającej w toku.
2022-01-24
Seniorze, potrzebujesz pomocy? Zadzwoń pod 22 505 11 11

Pandemia trwa, w związku ze wzrostem liczby zakażeń szczególnie osoby starsze mogą potrzebować pomocy np. w zrobieniu zakupów. – Dotychczas realizowane wsparcie, m.in. dedykowana infolinia, będzie kontynuowane. Nikt nie zostanie bez pomocy. Ale to nie wszystko, seniorzy będą mogli liczyć na jeszcze więcej – zapewnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

2022-01-24
Polski Ład szansą na rozwój

Polski Ład to historyczna szansa na rozwój dla całej Małopolski. Poniedziałkowy poranek wojewoda małopolski Łukasz Kmita spędził w Gołczy, gdzie wspólnie z wójtem Lesławem Blachą rozmawiał o projekcie zagospodarowania terenu kamieniołomu w Ulinie Wielkiej. Powstanie tam strefa rekreacyjno-edukacyjno-turystyczna. To właśnie takie projekty mają szansę realizacji dzięki Polskiemu Ładowi.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje największy w historii projekt wsparcia samorządów. Dzięki niemu tak ambitne projekty jak ten w Gołczy będą miały szansę na realizację. Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z polskim rządem inwestuje w Polskę lokalną – dzięki czemu zarówno małe gminy i większe miasta mają szansę na zrównoważony rozwój
– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

2022-01-23
Pożary powstały z popiołów. 159. rocznica wybuchu powstania styczniowego

To był największy zryw niepodległościowy XIX wieku. Polacy zapłacili za niego ogromną cenę. Kilkadziesiąt tysięcy powstańców zostało zabitych w walkach, straconych lub zesłanych na Syberię. Zniesiono autonomię Królestwa Polskiego, setkom miast odebrano prawa miejskie, skasowano klasztory katolickie, skonfiskowano majątki ziemskie i wprowadzono wszechobecną rusyfikację. Od wybuchu powstania styczniowego minęło 159 lat.

– Gdyby nie Powstańcy Styczniowi, nie przetrwałby w nas, Polakach, duch wolności. Chociaż zryw zakończył się klęską, dzisiaj, w perspektywie ponad półtora wieku, widzimy naszą historię zupełnie inaczej. Ofiara naszych przodków wywarła ogromny wpływ na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń. Dała nam zwycięstwo ducha i umocniła świadomość narodową. Mam pełne przekonanie, że, jak pisał Kornel Ujejski w wierszu z 1864 roku, „pożary wstały z popiołów*” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

wstecz    do góry     drukuj