2025-07-18
Na zdjęciu widać I wicewojewodę małopolską Elżbietę Achinger, która pozuje do zdjęcia na tle czarnej ścianki z logiem Radio Kraków.

I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger była gościem porannej audycji w Radiu Kraków. W rozmowie z redaktorem Jackiem Bańką poruszono między innymi takie tematy jak renta wdowia i bon senioralny. Rozmawiano także o polityce migracyjnej.

Od początku lipca wypłacane jest nowe świadczenie. Tzw. renta wdowia ma wspierać osoby owdowiałe, umożliwiając im łączenie własnej emerytury z rentą rodzinną po zmarłym małżonku.

- (…) Cieszę się, że wypłaty ruszyły 1 lipca. To nie jest prosty zestaw, ale to ZUS wylicza świadczenia. Ważne, żeby dobrze złożyć wniosek — tu ZUS bardzo pomaga. Nie każdy potrafi to sam obliczyć. Trzeba ustalić tzw. rentę rodzinną, by znać bazę – mówiła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

2025-07-17
Na zdjęciu stojący w trzech szeregach policjanci w galowych mundurach. Kobieta pośrodku pierwszego rzędu trzyma w ręce czerwoną różę. Na kurtynie w tle zawieszona jest tabliczka z napisem ŚWIĘTO POLICJI.

Oświęcimskie Centrum Kultury zgromadziło policjantów z całego powiatu oświęcimskiego na uroczystym apelu z okazji tegorocznego Święta Policji. W imieniu wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara w wydarzeniu udział wzięła zastępczyni dyrektora Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Beata Dziedzic, która odczytała list skierowany przez wojewodę do uczestników.

Podczas uroczystości uczczono 106. rocznicę powołania Policji Państwowej, 105. rocznicę utworzenia Posterunku Policji Państwowej w Oświęcimiu, a także 100-lecie utworzenia Policji kobiecej. Była to również okazja do wręczenia odznaczeń oraz awansów na wyższe stopnie policyjne.

2025-07-17
Na zdjęciu w centrum wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Po bokach w szeregu i za wicepremierem wojskowi. W tle ścianka z logotypem Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczył w uroczystości przekazania dowodzenia Komponentem Wojsk Specjalnych w Krakowie. Gen. bryg. Michał Strzelecki przejął obowiązki od gen. bryg. Roberta Kopackiego.

- Jesteście żołnierzami Wojsk Specjalnych, którzy stanowią - myślę dla każdego Polaka - przykład heroicznej odwagi i męstwa. Czasem można powiedzieć – czegoś tajemniczego, czegoś nieodkrytego, marzeń o takim życiu, o takiej przygodzie, o takim wyzwaniu. A wy sami wiecie, jaki to trud, jaki ciężar dla was, dla waszych rodzin, dla wszystkich,  którzy z wami pracują i służą. W służbie w Wojskach Specjalnych niebezpieczeństwo jest zaszczytem, a odwaga honorem. Chciałbym to uświadomić może po raz kolejny, że wasza służba nie ogranicza się tylko i wyłącznie do operacji, które wykonujecie. Wasza służba jest związana też z reprezentowaniem, z pokazywaniem, zachęcaniem do służby w wojsku, do oddania, do patriotyzmu. „Optimus optimorum” - najlepsi z najlepszych – mówił wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. 

2025-07-17
Przekazanie obowiązków dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej. Na zdjęciu wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz ściskający dłoń nowemu dowódcy. W tle stojący w rzędach żołnierze w galowych mundurach i bordowych beretach.

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w uroczystości przekazania obowiązków dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej, która odbyła się w 6 Batalionie Logistycznym w Krakowie. Gen. bryg. Michał Strzelecki przekazał dowodzenie 6 Brygadą płk. Piotrowi Bieńkowi. W wydarzeniu – w imieniu wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara – wzięła udział dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.

– Chciałbym bardzo podziękować panu generałowi Strzeleckiemu za dowodzenie (…) tak znakomitą jednostką, tak słynną jednostką „czerwonymi beretami”. Dzieje się to w momencie, kiedy kończycie swoją służbę w ramach dyżuru bojowego Unii Europejskiej – mówił wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, który pogratulował objęcia 6BPD pułkownikowi Piotrowi Bieńkowi.

2025-07-17
Na zdjęciu widać I wicewojewodę małopolską Elżbietę Achinger, która ogląda obraz na wystawie z okazji 400-lecia klasztoru franciszkanów w Wieliczce. Obraz częściowo widać na ścianie po lewej stronie zdjęcia. W tle widać pozostałych zwiedzających.

Początki wielickiego klasztoru Franciszkanów sięgają XVII wieku. Tę 400-letnią historię podsumowuje wystawa, którą można zobaczyć w Zamku Żupnym w Wieliczce. W wernisażu wzięła udział I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

- Jubileusz Franciszkanów w Wieliczce to szansa na poznanie historii miasta opowiedzianej dziejami powstałego tam 400 lat temu klasztoru. Dzięki wystawie możemy się przenieść do świata, który przez lata był zamknięty za klasztornymi murami. To szczególna okazja do poznania życia wielickich zakonników oraz okolicy – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

2025-07-17
Fotografia przedstawia grupowe zdjęcie wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, głównej konserwator zabytków Bożeny Żelazowskiej, poseł Urszuli Nowogórskiej, I wicewojewody małopolskiej Elżbiety Achinger i małopolskiej wojewódzkiej konserwator zabytków Katarzyny Urbańskiej z wszystkimi gośćmi, którzy odebrali promesy na renowację zabytków w Małopolsce.

30 małopolskich beneficjentów otrzymało promesy na łączną kwotę prawie 12,4 mln zł. Przyznane środki pochodzą z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona zabytków”. Wręczenie promes odbyło się dzisiaj w jednej z najpiękniejszych budowli rezydencjonalno-fortecznych w Polsce – na zamku w Nowym Wiśniczu.

W spotkaniu, podczas którego Małopolscy beneficjenci odebrali promesy w ramach programu „Ochrona zabytków”, wzięli udział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalna konserwator zabytków Bożena Żelazowska, poseł Urszula Nowogórska, I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger oraz małopolska wojewódzka konserwator zabytków Katarzyna Urbańska.

2025-07-16
Na zdjęciu scena w krakowskiej Cricotece. Na pierwszym planie stoi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger. W tle w szeregu osoby uhonorowane odznaczeniami państwowymi.

W krakowskiej Cricotece uroczyście otwarto dziś wystawę, która ma zmotywować do spojrzenia na rzeczywistość taką, jaka jest – bez marketingu, polityki i medialnej interpretacji. W inauguracji wystawy „Kantor. Terapia widzeń” uczestniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, która wręczyła odznaczenia państwowe.

- Przywykliśmy do tego, aby w swojej codzienności upraszczać to, co nas otacza. Być może z uwagi na wielość zadań czy docierających do nas bodźców nad pewnymi tematami przechodzimy w pośpiechu i bez refleksji. Zaprezentowana wystawa to okazja do tego, by spojrzeć w głąb siebie i na otoczenie z większą uwagą – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

wstecz    do góry     drukuj