Sytuacja demograficzna województwa małopolskiego jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej
2016-11-21
W Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyła się dziś konferencja „Sytuacja demograficzna województwa małopolskiego jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej”. Konferencję otworzyli wicewojewoda małopolski Piotr Ćwik, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz oraz dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie Agnieszka Chochorowska.
Rozmawiano nie tylko o problemach demograficznych naszego województwa, ale także o sytuacji małopolskich rodzin, migracjach zagranicznych i wewnętrznych oraz o rynku pracy w Małopolsce. Konferencję zamknęła debata panelowa na temat „Wyzwania polityki społecznej i gospodarczej wobec sytuacji demograficznej województwa małopolskiego”. Wśród prelegentów znaleźli się główni organizatorzy oraz krakowscy naukowcy.
Wicewojewoda Piotr Ćwik podziękował uczestnikom za trud wnikliwej analizy sytuacji demograficznej województwa małopolskiego:
- Punktem wyjścia rozwiązywania problemów jest zawsze ich dobre zdiagnozowanie. Przykładem jest tu program „Rodzina 500 plus” czy „Mieszkanie plus”.
Jestem przekonany, że dyskusja o wyzwaniach polityki społecznej i gospodarczej jest nam bardzo potrzebna, a spotkanie różnych punktów widzenia może zaowocować wieloma konstruktywnymi wnioskami – powiedział Piotr Ćwik.
Wicewojewoda przypomniał również, że program „Rodzina 500 plus” jest wstępem do kompleksowego programu demograficznego, który będzie realizował polski rząd. Jak dodał, potencjał polityki rodzinnej jest ogromny i wprost przekłada się na zrównoważony rozwój kraju.