Siły i środki w pogotowiu
2016-07-30
Służby medyczne na bieżąco analizują przebieg Światowych Dni Młodzieży. Zbliża się najbardziej newralgiczny moment – pielgrzymi udają się do Brzegów, a potem będą wracać do swoich domów. O zabezpieczeniu medycznym tych wydarzeń mówili dziś na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Popławska oraz dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski.

Minister zauważył, że dotychczas nie było poważniejszych interwencji, doszło jedynie do omdleń czy drobnych urazów. M. Tombarkiewicz zaapelował do pielgrzymów, aby uważali na dzisiejsze upały – nie zapominali o nakryciach głowy i przyjmowali odpowiednią ilość płynów.

Dyrektor KPR-u Małgorzata Popławska wyliczyła, że sztab medyczny ŚDM dysponuje: 133 zespołami wyjazdowymi, 166 karetkami, 20 ambulansami MON, 17 namiotami medycznymi, 100 punktami medycznymi, 500 patrolami, 17 patrolami ruchomymi na quadach, 5 śmigłowcami, 10-osobowym sztabem i 24 dyspozytorami. Co istotne, zabezpieczenie medyczne podąża za pielgrzymami – opracowany system pozwala na dynamiczne dostosowywanie sił i środków do potrzeb i liczby pielgrzymów.

Wskazał na to również dyrektor LPR-u Robert Gałązkowski, podkreślając, że plan zabezpieczenia medycznego ŚDM został opracowany z ogromną precyzją i starannością, z uwzględnieniem rozwiązań nadzwyczajnych takich jak np. most powietrzny. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a służby ściśle ze sobą współpracują. „Pełnimy całodobowy dyżur w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w ramach pracy zespołu doradczego Wojewody Małopolskiego powołanego na czas ŚDM” – dodał Robert Gałązkowski.

Źródło zdjęć:
1: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
2: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
KPRministerTombarkiewicz3007konferencjamed
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj