Organizacja ruchu kolejowego w Krakowie w dniach 31 lipca i 1 sierpnia
2016-07-31
Kolej przygotowuje się do powrotów ze Światowych Dni Młodzieży. Już w niedzielne popołudnie, 31 lipca, z krakowskich dworców wyruszą pierwsze powrotne pociągi. Dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz komfortu podróżnych na ten czas zostanie wprowadzona specjalna organizacja ruchu na stacjach. Z dworców odjedzie także rekordowa liczba pociągów.

REKORDOWA LICZBA PODRÓŻNYCH

W ciągu dwóch dni (31 lipca i 1 sierpnia) z dworca Kraków Główny odjadą 72 pociągi specjalne ŚDM, z których każdy zabierze od 200 do nawet 800 podróżnych. Uzupełnią one składy regularnego kursowania (260 pociągów rozkładowych dalekobieżnych + 520 pociągów regionalnych). W sumie z dwóch największych krakowskich dworców (Kraków Główny i Płaszów) tylko w niedzielę i poniedziałek odjedzie 850 pociągów, na pokładach których może podróżować nawet 400 000 osób. W szczycie przewozowym z dworca Kraków Główny składy dalekobieżne będą odjeżdżać nawet co 7 minut.

SPECJALNE STREFY BUFOROWE
Dla podróżujących przygotowano również specjalną organizację ruchu, obowiązującą od godziny 14:00 31 lipca do godziny 14:00 1 sierpnia.
Dla sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się po dworcu utworzone zostały dwie strefy buforowe. Zalecane jest przybycie do stref buforowych minimum 60 minut przed odjazdem pociągu.

KRAKÓW GŁÓWNY – ORGANIZACJA OBSŁUGI W STREFACH
Pierwsza ze stref zlokalizowana została na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a druga przy ulicy Pawiej, obok hotelu Ibis. Odprawa podróżnych będzie podzielona na etapy. Do stref podróżni będą wchodzić przez oznakowane bramki. Strefa na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przeznaczona jest dla podróżnych, których pociągi odjeżdżać będą z peronów 4 i 5. Strefa pod hotelem Ibis obsługiwać będzie podróżnych odjeżdżających z peronów 1, 2 i 3.
W strefach umieszczone zostały telebimy, na których będzie wyświetlana aktualna informacja o odprawie grup podróżnych dla konkretnych składów. Pielgrzymi, których pociągi będą odjeżdżały w pierwszej kolejności (według rozkładu jazdy), będą kierowani do jednej z 5 bramek. Stamtąd zostaną skierowani już na teren kolejowy – do drugiej strefy odprawy podróżnych. Tam będą oczekiwali na zebranie się odpowiedniej liczby osób (przy bramkach będą zamontowane maty zliczające, dzięki czemu wielkość grupy będzie dopasowana do liczby miejsc dostępnych w konkretnym pociągu). W kolejnym etapie, pielgrzymi w asyście funkcjonariuszy SOK, będą kierowani na peron i bezpośrednio do pociągu. Dzięki temu pasażerowie trafią bezpiecznie do pociągu jadącego we właściwym kierunku, a pociągi będą mogły odjeżdżać punktualnie.
Nie tylko pielgrzymi proszeni są o przychodzenie na dworzec z odpowiednim wyprzedzeniem. Wydzielenie specjalnych stref powoduje, że podczas przesiadki na stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów trzeba liczyć około 30 minut na zmianę peronów. Tyle czasu wymaga zejście z peronu, wyjście i przejście przez strefę bezpieczeństwa na wybrany peron.

BEZ BEZPOŚREDNICH PRZESIADEK
Zmianom ulegnie również sposób opuszczania dworca. Z dworca wychodzić będziemy wyłącznie w stronę ulicy Bosackiej. Nie będzie też możliwości bezpośredniej przesiadki na dworcu Kraków Główny. Podróżni, którzy przyjadą na dworzec, aby jechać dalej, będą musieli przejść również odprawę w strefach buforowych. Dlatego pasażerowie, którzy będą przesiadać się na dworcu, powinni pojawić się na nim co najmniej 45 minut przed odjazdem kolejnego pociągu.

WSPARCIE INFORMACYJNE i POMOC
W sprawnej organizacji przemieszczania się pasażerów kolejarzy wspierać będą mobilni informatorzy i wolontariusze, mówiący w językach polskim i angielskim. Na czas wyjazdów liczba informatorów będzie zwiększona, pojawią się dodatkowe oznakowania. W strefach buforowych działać będą ekrany multimedialne. W miejscu gromadzenia się podróżnych kolejarze wyposażeni będą w dodatkowy, przenośny sprzęt nagłaśniający. Na stacji Kraków Główny dla potrzebujących podróżnych przygotowana będzie woda.

ZMIANY NA INNYCH STACJACH
Przygotowany na potrzeby ŚDM rozkład jazdy zakłada czasowe wyłączenie wybranych stacji z obsługi pociągów. Od 30 lipca do 1 sierpnia do godz. 12 czasowo wyłączone z obsługi pociągów będą stacje Kokotów i Węgrzce Wielkie. Czasowo w dniach 31 lipca oraz 1 sierpnia wyłączona z użytkowania będzie również stacja Kraków-Zabłocie.

ŚDM - organizacja wyjazdów koleją z Krakowa
KRK_dojscie_na_peronyKRK_wyjscie_z_peronowSchematPKP
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj