Służby o początku ŚDM: Jest spokojnie i bezpiecznie
2016-07-26
- Służby nie odnotowały żadnych poważnych zdarzeń w związku z bezpieczeństwem Światowych Dni Młodzieży – poinformował na konferencji prasowej w Krakowie młodszy inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

O bezpieczeństwo wszystkich uczestników Światowych Dni Młodzieży dba łącznie ponad 38 tys. funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, w tym ponad 17 tys. policjantów, 11,6 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, 9 tys. strażaków i 800 funkcjonariuszy BOR. W samym Krakowie nad bezpieczeństwem czuwa około 12 tys. policjantów, w tym m.in. z ruchu drogowego, prewencji i wydziałów kryminalnych oraz ponad 5 tys. 600 strażaków.

Policja nie odnotowała żadnych poważnych zdarzeń

– Służby MSWiA wspierają również m.in. Wojsko Polskie, Żandarmeria Wojskowa, Służba Celna oraz Straż Miejska. Początek Światowych Dni Młodzieży przebiega spokojnie i bezpiecznie. Nie odnotowaliśmy żadnych poważnych incydentów. Doszło jedynie do drobnych zdarzeń m.in. kolizji pojazdów przewożących pielgrzymów czy zgubienia dokumentów - powiedział na konferencji rzecznik Policji.

Straż Graniczna od 4 lipca przeprowadziła ponad 300 tys. kontroli na przywróconych granicach Strefy Schengen, w konsekwencji których zatrzymano ponad 200 osób.

Młodszy inspektor Mariusz Ciarka przypomniał, że w Krakowie i w promieniu 100 km od miasta obowiązuje całkowity zakaz używania dronów i innych statków powietrznych. Zakaz nie obowiązuje jedynie służb bezpieczeństwa publicznego oraz samolotów rejsowych.

W ramach zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży do 1 sierpnia na terenie województwa małopolskiego i śląskiego obowiązuje również zakaz noszenia broni i przemieszania jej w stanie rozładowanym. - Na trasach przemarszu pielgrzymów i w miejscach zgromadzeń można również spodziewać się tzw. „kontroli selektywnych” – podkreślił rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Przypominamy, że na miejsca uroczystości na Błoniach czy w Brzegach nie wolno wnosić niebezpiecznych przedmiotów np. ostrych narzędzi, materiałów pirotechnicznych, czy łatwopalnych cieczy. – Obowiązują podobne zasady jak na lotniskach – wyjaśnił młodszy inspektor Mariusz Ciarka.

Policjanci apelują, by zgłaszać im wszelkie przypadki podejrzanych pakunków lub bagaży pozostawionych bez opieki.

Strażacy skontrolowali 2 tys. budynków pod kątem przeciwpożarowym

- Działania Państwowej Straży Pożarnej w zabezpieczeniach ŚDM poprzedziły wielomiesięczne przygotowania - poinformował st. kpt Sebastian Woźniak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie. Koncentrowały się głównie na trzech kluczowych zadaniach – czynnościach kontrolno-rozpoznawczych, działaniach operacyjnych i logistycznych. Przygotowując się do zabezpieczeń ŚDM strażacy skontrolowali łącznie blisko 2 tys. obiektów, w tym m.in. bazy noclegowe pielgrzymów, miejsca uroczystości, czy dworce i lotniska. – Jeśli stwierdzili jakieś nieprawidłowości w zabezpieczeniu przeciwpożarowym, wydawaliśmy stosowne decyzje. Aktualny poziom zabezpieczeń przeciwpożarowych jest na najwyższym poziomie. Pielgrzymi mogą się czuć bezpiecznie – podkreślił funkcjonariusz PSP.

Sebastian Woźniak z małopolskiej komendy poinformował, że strażacy uczestniczą aktualnie w pieszych patrolach dwuosobowych. Będą obecni w każdym sektorze – dodał Sebastian Woźniak. Rzecznik zaapelował do pielgrzymów, aby korzystali z ich pomocy: – Strażacy będą udzielać wsparcia pielgrzymom oraz udzielać niezbędnych informacji – podkreślił Sebastian Woźniak.

Funkcjonariusz PSP dodał, że plan zabezpieczenia obchodów ŚDM jest modyfikowany każdego dnia i dostosowany do aktualnej sytuacji, w tym m.in. przebiegu uroczystości. Strażacy są dyslokowani w oparciu o opracowany wcześniej plan zabezpieczenia. - W tym momencie nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych incydentów. Strażacy realizują swoje zadania na bieżąco – zaznaczył Sebastian Woźniak.

Na terenie Krakowa obowiązują ograniczenia w ruchu pojazdów

O zmianach w organizacji ruchu na terenie Małopolski, w tym ograniczeniach i wyłączeniach z ruchu ulic, mówił Krzysztof Marcinkiewicz, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. Rzecznik wojewody dodał, że na wszystkich odcinkach drogowych obowiązują specjalne strefy poruszania się. W nocy z poniedziałku na wtorek na wszystkich tablicach informacyjnych przy A4 oraz bramownicach zasłonięte zostały zjazdy w kierunku „Kraków” oraz „Centrum” – obowiązuje zakaz zjazdu z autostrady A4 w kierunku centrum Krakowa, na węzłach: Kraków Bielany, Kraków Tyniec, Kraków Skawina, Kraków Południe. Ograniczenia te nie obowiązują pojazdów z identyfikatorami wydawanymi przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. W związku z rozporządzeniami porządkowymi wojewody małopolskiego dotyczącymi przewożenia środków łatwopalnych, uspakajamy, że dostawy paliw będą odbywały się między 22.00 a 5.00 - co zaspokoi potrzeby mieszkańców regionu i pielgrzymów.

Pielgrzymi mogą również korzystać z możliwości przejazdu koleją. Koleje Małopolskie nie notują w tym momencie żadnych opóźnień. - Aktualnie do Krakowa przyjechało pociągiem ok. 100 tys. pielgrzymów. Koleje przygotowały dodatkowe składy, wyznaczone specjalnie do obsługi pielgrzymów na czas ŚDM, które stacjonują w Warszawie i Wrocławiu – dodał rzecznik wojewody.

Dodatkowe ułatwienia przygotowało również lotnisko Kraków-Balice. Została zwiększona obsługa personelu oraz przepustowość lotniska do 29 tys. pasażerów. – Tylko w ostatnią niedzielę (24 lipca) z obsługi lotniska skorzystało w sumie ponad 19,5 tys. pasażerów – dodał rzecznik małopolskiego urzędu. – W tym momencie najwięcej pielgrzymów przylatuje z Włoch, Hiszpanii i Francji – zaznaczył Krzysztof Marcinkiewicz.

Natomiast o komunikacji na terenie miasta Krakowa mówiła rzeczniczka Prezydenta Krakowa, Monika Chylaszek. - Do korzystania z komunikacji miejskiej zachęca specjalny bilet dla pielgrzyma – przygotowany na czas Światowych Dni Młodzieży. Kosztuje 15 zł i obowiązuje od dziś do niedzieli (31 lipca) – dodała Monika Chylaszek.

3,5 tys. osób z pomocy przedmedycznej pomaga pielgrzymom

Podczas konferencji doktor Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowania Ratunkowego poinformowała o zabezpieczeniu medycznym Światowych Dni Młodzieży. – Zapewniamy pomoc medyczną w dwóch obszarach. Pierwszy obszar to szpitale i przychodnie specjalistyczne, w których o zdrowie pielgrzymów dba kilka tysięcy osób personelu medycznego. Natomiast drugi obszar to opieka „przedszpitalna”, w ramach której pracuje 3,5 tys. osób przeszkolonych w udzielaniu kwalifikowanej pomocy przedmedycznej – powiedziała doktor Popławska. Piesze patrole pomocy przedmedycznej można spotkać we wszystkich miejscach, w których przebywają pielgrzymi.

Poza patrolami pomocy przedmedycznej na miejscach uroczystości funkcjonują namioty szpitalne. W dyspozycji Krakowskiego Pogotowania Ratunkowego jest ponad 100 wyjazdowych zespołów ratunkowych oraz lotnicze zespoły ratunkowe. W razie potrzeby możliwe jest wsparcie z innych województw. – Na tę chwilę odnotowaliśmy jedynie interwencje medyczne związane z drobnymi dolegliwościami np. bólami brzucha – podkreśliła doktor Małgorzata Popławska.

Zabezpieczenie medyczne Światowych Dni Młodzieży wspiera również Ministerstwo Obrony Narodowej, które w Balicach dysponuje 20 czteronoszowymi karetkami wojskowymi (mogą w tym samym czasie przetransportować 80 osób).

Przedstawicielka służb medycznych zaapelowała, by pielgrzymi, którzy na stałe przyjmują jakieś lekarstwa pamiętali, aby zabrać ze sobą ich odpowiednią ilość. Starajmy się dostosować strój do panującej temperatury. W razie upałów nie zapominajmy o nakryciu głowy i regularnym piciu wody.

Źródło: Departament Komunikacji Społecznej MSWiA www.mswia.gov.pl
rzecznik wojewody 1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj