ZMIANY PRAWNE W SYSTEMIE EWIDENCJI LUDNOŚCI
2014-06-30
Jak będą działały urzędy po 1 stycznia 2015 roku? Na które aspekty prawne należy zwrócić szczególną uwagę przy okazji wdrożenia Systemu Rejestrów Państwowych (SRP)? Co jest niezbędne, aby gminy były w stanie bezproblemowo działać na nowym systemie? Odpowiedzi między innymi na te pytania poznali przedstawiciele gmin podczas konferencji, jaka odbyła się w Krakowie 30 czerwca.
Krakowskie spotkanie z przedstawicielami samorządu lokalnego było jednym z 16 organizowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz poszczególnych wojewodów. Celem spotkań jest przedstawienie praktycznych aspektów wdrażania programu pl.ID w administracji. – Zmiany w przepisach sprawią, że klient urzędu zostanie obsłużony szybciej i sprawniej. Mało tego, w ogóle nie będzie musiał się w urzędzie pojawiać. Sam system pomoże też wyeliminować błędy czy pomyłki w pracy administracji publicznej dotyczącej ewidencji ludności – mówił na rozpoczęciu konferencji Andrzej Harężlak, wicewojewoda Małopolski.
Tematyka poszczególnych prezentacji dotyczyła najważniejszych zagadnień z punktu widzenia gminnych przedstawicieli jednostek do spraw ewidencji ludności, dowodów osobistych oraz urzędów stanu cywilnego z zakresu zmian prawnych i ich konsekwencji dla urzędników.