POLACY NA SYBERII
2012-03-28
Losom Polaków, którzy w czasie II wojny światowej zostali zesłani na Syberię, poświęcona była konferencja inaugurująca projekt „Losy Polaków na Syberii”, która odbyła się w czwartek (22 marca) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Jerzy Miller, wojewoda małopolski.
- Odnajdźmy tych, którzy w innych tragicznych czasach, wykazali się niezwykłą siłą ducha – Jerzy Miller wraz z Aleksandrem Palczewskim, małopolskim kuratorem oświaty zaapelowali do młodzieży zgromadzonej na konferencji o to, by odszukali w swoich miejscowościach Sybiraków i wysłuchali ich wspomnień, by przerwały one w pamięci narodu.
W czasie konferencji krakowscy historycy zaprezentowali m.in. dzieje Polaków wywiezionych w głąb ZSRR w XX wieku, sytuację na Kresach Wschodnich po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września 1939 roku. Była też okazja do zobaczenia wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej „Polacy na Syberii” oraz filmu „Wyszli z domu niewoli”, zrealizowanego przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń.
Oprócz konferencji w ramach projektu przygotowywane są jeszcze warsztaty, konkurs, sesja naukowo-edukacyjna.
Projekt realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, Związkiem Sybiraków – Oddział w Krakowie, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej IPN w Krakowie i VI Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.