SUKIENNICE PO REMONCIE
2010-03-25
Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie w galerii Muzeum Narodowego w Sukiennicach. W poniedziałek odbyła się pierwsza komisja odbioru końcowego prac, które prowadził Wydział Rewaloryzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Generalny remont galerii Muzeum Narodowego w Sukiennicach rozpoczął się w lutym 2008 roku. Prace trwały dwa lata. W tym czasie wykonano szereg ważnych robót, które pozwoliły na unowocześnienie obiektu przy zachowaniu jego cennej zabytkowej substancji.

Przeprowadzono kompleksową konserwację w zakresie wystroju i detalu architektonicznego, wzmocniono konstrukcję dachu Sukiennic, wymieniono wszystkie instalacje, wprowadzono klimatyzację. Obiekt ma być przyjazny dla osób starszych i niepełnosprawnych, dlatego postarano się o zlikwidowanie przeszkód architektonicznych i w klatce schodowej zainstalowano windę. Zadbano o to, by zmiany w jak najmniejszym stopniu ingerowały w zabytkową substancję budynku. Udało się uzyskać nowe przestrzenie wystawiennicze i magazynowe – dla zwiedzających zostaną otwarte tarasy po stronie wschodniej. Większość zbiorów na czas remontu Sukiennic została przeniesiona do muzeum w Zamku Królewskim w Niepołomicach. Na swoje miejsce wróci już wkrótce, bowiem otwarcie odnowionej galerii zaplanowano na jesień tego roku.

Inwestorem zastępczym i inżynierem kontraktu był Zarząd Rewaloryzacji Zespołowo Zabytkowych Krakowa, który na początku tego roku został przekształcony w Wydział Rewaloryzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Za zgodą wojewody małopolskiego doprowadził on do końca to zadanie. – Cieszę się, że galeria w Sukiennicach została tak pięknie odnowiona. Czekam teraz na powrót dziewiętnastowiecznych dzieł sztuki polskiej z Niepołomic do Krakowa – mówi Stanisław Kracik, wojewoda małopolski. – Pod koniec remontu nastąpiło przekształcenie Zarządu Rewaloryzacji Zespołów Zabytkowych Krakowa w wydział w urzędzie wojewódzkim, jednak nie miało to wpływu na sposób realizacji tak ważnego dla Krakowa i Małopolski zadania.

Wykonawcą robót była firma Integer. Prace kosztowały 44,5 mln zł i zostały sfinansowane z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rynek Główny
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj