Przed bramami Elektrowni Siersza w Trzebini odbył się dziś briefing prasowy. Jego głównym tematem były działania, dzięki którym Elektrownia ma szansę pracować dłużej. Pozwoli na to aukcja uzupełniająca rynku mocy na 2026 rok. Do tego rozwiązania doprowadziły: sprawna legislacja, rządowa nowelizacja ustawy o rynku mocy wprowadzająca aukcje uzupełniające oraz odpowiednie działania Tauron Polska Energia.
W briefingu uczestniczyli: wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela, posłowie Dorota Marek i Marek Sowa, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek, prezes Zarządu TAURON Polska Energia Grzegorz Lot, wiceprezes Zarządu ds. Handlu TAURON Polska Energia Piotr Gołębiowski, wiceprezes Zarządu ds. Zarzadzania Majątkiem i Rozwoju w TAURON Polska Energia Michał Orłowski, wiceprezes Zarządu ds. Finansowych Krzysztof Surma, Zarząd TAURON Wytwarzanie: prezes Paweł Micuła oraz wiceprezesi zarządu – Bartosz Styś i Sławomir Chomiuk, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Tadeusz Arkit, burmistrz miasta Trzebini Jarosław Okoczuk, starosta chrzanowski Bartłomiej Gębala, dyrektor Biura Wojewody, pełnomocnik wojewody do spraw współpracy z organami administracji rządowej w województwie małopolskim Łukasz Krzysztofik oraz przedstawiciele strony społecznej TAURON Wytwarzanie.
Udział Sierszy w rynku mocy potwierdza jej strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. To również sygnał, że Siersza pozostaje aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej, wpisując się w krajową politykę zapewnienia rezerw mocy.
– Elektrownia Siersza ma szansę pracować dłużej. To bardzo dobra wiadomość, którą możemy wspólnie przekazać! Pozwoli na to aukcja uzupełniająca rynku mocy na 2026 rok. Dziękuję wszystkim za wypracowanie tego rozwiązania, w szczególności Ministrowi Miłoszowi Motyce, który koordynował prace. Punktem wyjścia była rządowa nowelizacja ustawy o rynku mocy ze stycznia tego roku wprowadzająca aukcje uzupełniające. Bloki konwencjonalne należące do Grupy TAURON wygrały aukcję uzupełniające rynku mocy na 2026 rok, co wprost przekłada się to, że Elektrownia Siersza będzie pracowała dłużej. To również ważny aspekt szerokich działań polskiego rządu składających się na umacniania bezpieczeństwa energetycznego i prowadzenie sprawiedliwej transformacji – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
– Gdy w czerwcu ubiegłego roku po raz pierwszy spotkaliśmy się z pracownikami elektrowni, otwarcie komunikowaliśmy w jak ciężkim położeniu jest Siersza, ale jednocześnie obiecaliśmy, że zrobimy wszystko co naszych siłach, by elektrownia wystartowała i wygrał aukcję mocy na rok 2026. Dzisiaj, z wielką satysfakcją, mogę powiedzieć: mamy to! Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – mówi Grzegorz Lot, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Grzegorz Lot podkreśla, że dzisiejszy wynik aukcji mocy, to dopiero pierwszy krok działań, które będą podejmowane przez TAURON, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie w kolejnych latach.
– Aby to mogło się udać, potrzebne są pieniądze, zaangażowanie ludzi oraz akceptacja nadchodzących zmian. Udział Sierszy w rynku mocy i uzyskanie kontraktu wydłuża okres eksploatacji istniejących jednostek, a także daje czas na przygotowanie nowoczesnych rozwiązań takich jak: magazyny energii, farmy PV, jednostka szczytowa gazowa. Pozwala na płynne przejście do nowych modeli biznesowych bez nagłego wygaszania działalności – dodaje.
Zawarcie umowy mocowej oznacza, że jednostka będzie utrzymywana w gotowości do dostarczania mocy w krytycznych momentach, co przekłada się na stabilność przychodów i utrzymanie operacyjności jednostki.
– Utrzymanie działalności Elektrowni Siersza oznacza ciągłość wpływów podatkowych dla gminy, zmniejsza też ryzyko społecznych napięć związanych z restrukturyzacją. Zamiast wygaszania, Siersza staje się elementem transformacji – miejscem testowania nowych technologii – informuje starosta chrzanowski Bartłomiej Gębala.
Należąca do TAURONA Elektrownia Siersza uczestniczyła w aukcji uzupełniającej rynku mocy na rok dostaw 2026, która odbyła się 11 września 2025 roku. W ramach tej aukcji Grupa TAURON zawarła umowy mocowe na łączny obowiązek mocowy wynoszący 1 567,434 MW. Kontrakty mocowe otrzymały jednostki w Elektrowniach Jaworzno. Łagisza, Łaziska oraz Siersza. Aukcja miała na celu zabezpieczenie dostępności mocy w systemie elektroenergetycznym w 2026 roku. Cena zamknięcia aukcji mieściła się w przedziale 324,72–365,29 zł/kW/rok, co przekłada się na szacunkowe przychody Grupy TAURON z rynku mocy w wysokości 508,98–572,57 mln zł. Umowy mocowe są obecnie warunkowe – ich ostateczne zatwierdzenie nastąpi po publikacji wyników przez Prezesa URE, co następuje po 21 dniach od zakończenia aukcji.
Elektrownia Siersza jest elektrownią zawodową dysponującą dwoma blokami energetycznymi, o mocy 153 MW każdy, które są Jednostkami Wytwórczymi Centralnie Dysponowanymi.