O endometriozie i współczesnych metodach leczenia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie
2025-07-07

Endometrioza to przewlekła choroba, która znacząco wpływa na jakość życia pacjentek. Szacuje się, że z tym schorzeniem zmaga się nawet co dziesiąta kobieta w wieku rozrodczym. Od wystąpienia pierwszych objawów do czasu rozpoznania może upłynąć nawet 8-10 lat. Dzisiaj w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odbyła się konferencja pt. „Endometrioza – od diagnozy do kompleksowej opieki”. 

Wydarzenie zorganizowane zostało przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia. Obecni byli m.in. minister zdrowia Izabela Leszczyna, poseł na Sejm RP Katarzyna Matusik-Lipiec, I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki oraz prezes Fundacji Pokonać Endometriozę Lucyna Jaworska-Wojtas.

Przypominamy, że od 1 lipca pacjentki z endometriozą mogą liczyć na dostęp do nowego modelu kompleksowej opieki. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło rozwiązania, które pozwolą na skuteczniejszą diagnostykę i leczenie tej przewlekłej choroby.

Każda choroba, która jest schorzeniem przewlekłym, potrafi brutalnie zweryfikować plany i możliwości ich realizowania. Endometrioza wiąże się często z silnymi dolegliwościami bólowymi i obniżeniem płodności. Dotykamy zatem sfery zarówno cierpienia fizycznego, jak i emocjonalnego. Wprowadzenie krajowego programu kompleksowej opieki nad pacjentką z endometriozą to droga do sprawnej diagnostyki i szansa na przyniesienie ulgi pacjentkom – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger. 

Więcej o rozwiązaniach przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wprowadzamy-kolejne-zmiany-w-opiece-zdrowotnej-kobiet


20250707_konferencja_endometrioza 20250707_konferencja_endometrioza 20250707_konferencja_endometrioza
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj