15 maja 1885 r. w Dąbrowie Tarnowskiej na świat przyszedł późniejszy generał Wojska Polskiego, historyk i polityk Marian Kukiel. Był legionistą, uczestnikiem wojny polsko-sowieckiej, historykiem wojskowości, dyrektorem Muzeum Książąt Czartoryskich oraz ministrem obrony narodowej w emigracyjnym rządzie londyńskim. W 140. rocznicę urodzin generała, w jego rodzinnej Dąbrowie Tarnowskiej odbył się uroczysty apel, w którym wzięli udział m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
– Generał Kukiel był człowiekiem wybitnym na wielu różnych płaszczyznach. Już od młodzieńczych lat był żywo zaangażowany w działalność niepodległościową – wszędzie tam, gdzie rozstrzygały się losy Ojczyzny, był i on – oddany sprawie narodowej. Również jako historyk wojskowości zostawił po sobie prace, które dziś są bazą wiedzy o polskiej tradycji militarnej. Nie pozwólmy zapomnieć o generale Kukielu, który jest wzorem dla nas wszystkich – dla służących państwu i dbających o rozwój naszej wspólnoty – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Przed głównymi uroczystościami, wspólny wieniec przy pomniku Załogi Halifaxa na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej złożyli: wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, dowódca 2 Korpusu Polskiego – dowódca Garnizonu Kraków gen. broni Adam Joks, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.
- W Dąbrowie Tarnowskiej wspominamy jedną z postaci, dla której służba ojczyźnie i walka o niepodległość były najważniejszymi wartościami. To generał Marian Kukiel - żołnierz, historyk i wielki patriota. Bardzo dziękuję, szczególnie lokalnej społeczności, że dba o zachowanie w pamięci Polaków tego bohatera czasów walki o niepodległość - mówi wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w dąbrowskim kościele parafialnym. Dalsza część miała miejsce przed pomnikiem w Parku im. 100-lecia Niepodległości Polski. Po podniesieniu flagi i odegraniu „Mazurka Dąbrowskiego”, odczytany został Apel Pamięci i wykonano salwę honorową. Następnie delegacje, w tym wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, złożyły pod pomnikiem kwiaty.
Po zakończeniu uroczystości, w Ośrodku Spotkania Kultur odbyło się seminarium popularno-naukowe na temat gen. Mariana Kukiela, zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej, Centralną Bibliotekę Wojskową oraz Wojskowe Biuro Historyczne. W Parku Miejskim przygotowano również warsztaty edukacyjne, statyczną wystawę sprzętu wojskowego oraz stoiska informacyjno-promocyjne jednostek wojskowych garnizonu Kraków.
Źródło informacji historycznych: https://biogramy.ipn.gov.pl/bio/wszystkie-biogramy/111413,Marian-Kukiel.html