Wokół „nielegalnej migracji”. Kłamstwo obiegnie pół świata, zanim prawda zdąży włożyć buty…
2025-04-24

W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele odniesień do wpisu, który pojawił się w mediach społecznościowych na koncie posłanki Anny Krupki. W poście zawarte zostało nagranie grupy ludzi z walizkami na ulicach Krakowa, przedstawionych jako rzekomi migranci przywożeni do miasta „pod osłoną nocy”.

– Wpis z sieci zniknął. Pokazał jednak mechanizm dezinformacji. To smutne, ale „kłamstwo obiegnie pół świata, zanim prawda zdąży włożyć buty”. Ale chcę przypomnieć o prostej zasadzie. Niektórzy usiłują straszyć nielegalnymi migrantami. O jednym zapominają. Mianowicie, jeśli ktoś ma przekonanie, że coś jest „nielegalne”, czyli może mieć status przestępstwa czy wykroczenia, winien to zgłosić Prokuraturze lub właściwym służbom – w tym przypadku Policji czy Straży Granicznej. Najwyraźniej jednak, pewnym osobom bardziej zależy na szerzeniu dezinformacji i paniki, niż na rzeczywistej walce z tym, co nielegalne, w tym – na walce z nielegalną migracją – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

– Służby i administracja są gotowe do działań w tym obszarze i obecnie mocno oraz priorytetowo tego tematu pilnują. W przedświątecznym tygodniowym bilansie legalności pobytu strażnicy graniczni z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu podali informację o objęciu kontrolami ponad ośmiuset cudzoziemców. Na stronie KaOSG niemal codziennie pojawia się komunikat o podjętych działaniach – udaremnionych próbach przemytu cudzoziemców, wykrytych podrobionych dokumentach czy wyeliminowanych naruszeniach przepisów regulujących pracę cudzoziemców. W 2024 roku Wydział Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wydał 1430 decyzji o odmowie udzielenia cudzoziemcom zezwolenia na pobyt w Polsce z różnych ustawowo przewidzianych przyczyn (podanie nieprawdziwych informacji, zagrożenie dla bezpieczeństwa, niespełnianie przesłanek do udzielenia zezwolenia) oraz 438 decyzji o cofnięciu udzielonego przez wojewodę zezwolenia na pobyt, np. ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego lub wpis danych cudzoziemca do wykazu osób, których pobyt na terytorium RP jest niepożądany. Prowadzimy aktywne działania w zakresie bezpieczeństwa migracyjnego poprzez szczegółową analizę złożonych wniosków oraz wychwytywanie wszelkich nieprawidłowości. Wydział Spraw Cudzoziemców na bieżąco współdziała ze Strażą Graniczną i innymi instytucjami w celu zapewnienia bezpieczeństwa w obszarze wjazdu, pobytu i pracy cudzoziemców. Nie słowa i nie dezinformacja, a fakty i czyny – dodaje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

KOMENTARZ WOJEWODY KJK
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj