W Krakowie trwa Międzynarodowe Forum „Bezpieczne dziedzictwo kulturowe – europejskie wyzwania wojenne i kryzysowe", będące jednym z wydarzeń w ramach Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Państwowa Straż Pożarna, przy udziale licznych instytucji kultury oraz Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
W Forum wzięli udział: minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz, podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska, komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor generalna MUW w Krakowie Lucyna Gajda, dyrektor Biura Wojewody Łukasz Krzysztofik. Na Forum pojawiło się ponad 70 gości zagranicznych, w tym dyrektorzy generalni ochrony ludności Węgier, Mołdawii i Czech.
Obrady i spotkania odbywały się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum Narodowym w Krakowie – Muzeum Książąt Czartoryskich, Bazylice Mariackiej oraz Zamku Królewskim na Wawelu.
Forum Bezpieczeństwa stanowi platformę wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk ekspertów europejskich z zakresie dziedzictwa kultury. W programie Forum znalazły się prezentacje i panele z udziałem ekspertów ze świata dziedzictwa kultury i ochrony ludności, poświęcone doświadczeniom, projektom i programom ochrony dóbr kultury w kontekście katastrof, innych kryzysów i wojny.
Ponadto na przykładzie szczególnie cennego obiektu zabytkowego Krakowa – Zamku Królewskiego na Wawelu i zdeponowanych tu zbiorów – pokazane zostały praktyczne aspekty ochrony obiektu i zbiorów na czas zagrożeń i wojny. Ćwiczenia symulacyjne dotyczące demontażu, zabezpieczenia i ewakuacji dzieł sztuki przeprowadzone zostały przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Wydział – Centrum Szkolenia Ochrony Ludności i Dóbr Kultury Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.
- Ochrona ludności to jedno z podstawowych zadań państwa. Obejmuje ona nie tylko ratowanie życia i zdrowia obywateli, ale także ochronę mienia, dziedzictwa kulturowego i środowiska. Tak też jest to określone w ustawie o chronie ludności i obronie cywilnej. Współczesne zagrożenia mogą mieć różny charakter – od katastrof naturalnych po terroryzm, cyberataki, ataki hybrydowe czy konflikty zbrojne. Bezpieczne dziedzictwo kultury to nasze wspólne wyzwanie i zadanie – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.