Został oskarżony na podstawie fałszywych dowodów, a następnie skazany na karę śmierci. 24 lutego 1953 r. powieszono go w więzieniu mokotowskim i pochowano w nieznanym miejscu. Przez lata chciano zatrzeć pamięć o nim i jego czynach. Bezskutecznie. Gen. August Emil Fieldorf „Nil” – legionista, generał brygady Wojska Polskiego, zastępca komendanta głównego AK i najwyższy rangą polski wojskowy zamordowany z wyroku komunistycznego sądu – jest bohaterem wystawy przygotowanej przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
W jej uroczystym otwarciu uczestniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger. Obecny był także wicemarszałek województwa małopolskiego Ryszard Pagacz.
- Przed kilkoma dniami przypadła 130. rocznica urodzin generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Okoliczność ta motywuje nas wszystkich do przypomnienia sobie dokonań tej wielkiej postaci, których fundamentem pozostawała bezwzględna wierność ideałom silnej, suwerennej i niepodległej Polski. Okazją ku temu staje się uroczyście otwierana dziś wystawa w Muzeum Armii Krajowej. Dzięki tej ekspozycji możemy odkryć, co było źródłem tak wspaniałej postawy generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” — zarówno w ujęciu osobistym, jak i wojskowym. Zgromadzone pamiątki osobiste, cenne fotografie i oryginalne dokumenty pozwalają bowiem głębiej zrozumieć motywy podejmowanych decyzji, które wobec tak wymagających okoliczności, obarczone były wielką odpowiedzialnością o to, jaka będzie przyszłość i los kolejnych pokoleń Polaków – przekazał wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w liście odczytanym przez wicewojewodę Elżbietę Achinger.
Ekspozycja przygotowana została z okazji 130. rocznicy urodzin generała (ur. się 20 marca 1895 r. w Krakowie), a jej otwarcie stanowi jedno z głównych wydarzeń obchodów 25-lecia Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Można zobaczyć między innymi historyczny plan Krakowa z początku XX w., a na nim 13 punktów związanych z życiem Augusta Emila Fieldorfa. Wyeksponowane zostały również osobiste pamiątki. Udostępniono także dziesięciominutowe nagranie wspomnień żony generała – Janiny.
Droga żołnierska ukazuje m.in. bitewny szlak z lat 1914-1921. Zobaczyć można m.in. rzadko pokazywane fotografie z okresu legionowego. Poznajemy także Fieldorfa jako emisariusza rządu i naczelnego wodza.
Wystawę zamyka część poświęcona okresowi 1945-1953 z uwzględnieniem aresztowania przez UB, procesu, wyroku i śmierci.
Więcej: https://muzeum-ak.pl/wystawa/general-nil/42/0/; https://muzeum-ak.pl/emil-fieldorf/