O zapadliskach na terenie gminy Trzebinia i w rejonie olkuskim
2025-02-24

W Ministerstwie Przemysłu w Katowicach odbyło się dziś spotkanie w związku z procedowanym projektem zarządzenia Prezesa Rady Ministrów powołującym Międzyresortowy Zespół do spraw usuwania skutków i przeciwdziałania zagrożeniom związanym z występowaniem deformacji nieciągłych i innych zjawisk wywołanych działalnością podziemnych zakładów górniczych i górnictwem historycznym na terenie gminy Trzebinia i w rejonie olkuskim. W spotkaniu uczestniczyli: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda śląski Marek Wójcik, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych Ministerstwa Przemysłu Joanna Pauly, II zastępczyni dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Anna Połoska-Wróbel oraz dyrektor Biura Wojewody Łukasz Krzysztofik. Obecni byli: przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław”, Wyższego Urzędu Górniczego, Lasów Państwowych oraz samorządowcy z ziemi chrzanowskiej i olkuskiej.

- Temat zapadlisk i szkód pogórniczych wykracza poza działania jednego ministerstwa. Jest poważnym problemem dla władz samorządowych Trzebini i rejonu olkuskiego. Zagrożenia na terenach poeksploatacyjnych są przy tym kwestią niezwykle złożoną i wielowymiarową, wymagającą szerokiej współpracy. Dlatego decyzja o powołaniu Międzyresortowego Zespołu jest tak istotna. Bardzo dziękuję za tę inicjatywę – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Tematem spotkania w Katowicach były zasady współpracy w ramach Zespołu, a także priorytetowe działania w zakresie eliminowania zagrożeń związanych z działalnością górniczą.

Przed spotkaniem w Katowicach o problemie deformacji nieciągłych występujących na terenach pogórniczych w Małopolsce wojewoda Krzysztof Jan Klęczar rozmawiał w Bytomiu z prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosławem Wieszołkiem.


20250224_Bytom 20250224_Bytom 20250224_Bytom 20250224_Bytom 20250224_Bytom 20250224_Bytom 20250224_Bytom 20250224_Bytom 20250224_Bytom
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj