Zadaniem członków korpusu służby cywilnej jest zapewnienie sprawnego, rzetelnego, bezstronnego i apolitycznego realizowania zadań państwa. Ale służba cywilna to przede wszystkim ludzie. Dzisiaj w krakowskim Kinie Kijów odbyły się uroczystości związane z obchodzonym 17 lutego Dniem Służby Cywilnej.
Urzędnikom za codzienną pracę podziękowali: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, wicewojewodowie Elżbieta Achinger i Ryszard Śmiałek oraz dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda. Obecni byli także szefowie małopolskich jednostek administracji zespolonej oraz przedstawiciele instytucji i organizacji.
Wspólnota ludzi i spraw
- Głównym celem służby cywilnej jest zapewnienie warunków do zgodnej z przepisami i nieprzerwanej pracy administracji publicznej, a tym samym do efektywnego i sprawnego funkcjonowania państwa. To jej urzędnicy odpowiadają za wdrażanie strategii politycznych i administracyjnych oraz zapewniają ciągłość działań rządów, niezależnie od wyników wyborów i przetasowań na scenie politycznej. Co więcej, to za sprawą obowiązku zachowania bezstronności i politycznej neutralności służba cywilna jest ważnym narzędziem kontrolno-regulującym wobec życzeń i oczekiwań przedstawicieli różnych opcji partyjnych - przekazał w liście wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. List odczytał dyrektor Biura Wojewody Łukasz Krzysztofik.
- Siłą każdej instytucji są ludzie. Zdecydowanie mogę też tak powiedzieć o Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Dzisiaj świętujemy Dzień Służby Cywilnej, który jest świętem wszystkich członków korpusu służby cywilnej. Dzięki Państwa pracy administracja w Małopolsce działa sprawnie. To dobrowolna służba na rzecz Ojczyzny, ale to także obowiązek każdego dnia. Dziękuję za stanie na straży spraw obywateli. Życzę, aby każdy dzień pracy był dniem pełnym pasji i radości. Szczególne gratulacje przekazuję pracownikom, którzy dzisiaj zostali odznaczeni, odebrali listy gratulacyjne i wstąpili do korpusu służby cywilnej – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
17 lutego – Dzień Służby Cywilnej
Dzień Służby Cywilnej został ustanowiony w nowelizacji ustawy o służbie cywilnej z 2023 roku. Data nawiązuje do rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej ustawy, która powołała korpus służby cywilnej, tj. ustawy z 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej.
- To Państwo jesteście filarem stabilności i rozwoju naszego kraju. Dzięki Państwa postawie, wiedzy, umiejętnościom i zaangażowaniu wspólnie budujemy państwo nowoczesne, bezpieczne i przyjazne obywatelkom i obywatelom. (...) Przed nami ambitne plany dotyczące nowych inwestycji, deregulacji, w tym także usprawnienia działania administracji. Tylko rzetelni i wysoko wykwalifikowani pracownicy są w stanie wprowadzić je w życie. Jestem spokojny o powodzenie tych planów, każdego dnia bowiem widzę, jak bardzo zależy Wam, aby sprawy obywatelek i obywateli były na pierwszym miejscu – napisał premier Donald Tusk w specjalnym liście skierowanym do członków korpusu służby cywilnej.
- W dniu naszego święta chciałam Wam bardzo podziękować i powiedzieć, że Wasza praca jest ważna niezależnie od tego, czy pracujecie w warszawskim ministerstwie, urzędzie wojewódzkim, powiatowym inspektoracie, a może w którymś z urzędów Krajowej Administracji Skarbowej. Wasza praca jest ważna i niezbędna, żeby państwo dobrze funkcjonowało. (…) Dziękuję Wam za miesiące współpracy. To jest dla mnie ogromny zaszczyt i honor móc z Wami współpracować. Życzę Wam sukcesów, ale życzę Wam także satysfakcji z pracy, którą codziennie wykonujecie, bo to jest bardzo ważne w naszym życiu – przekazuje szefowa służby cywilnej Anita Noskowska-Piątkowska.
Osoby szczególnie zasłużone dla służby cywilnej mogą zostać wyróżnione Odznaką Honorową za Zasługi dla Służby Cywilnej.
17 lutego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wręczono Oznaki wyróżniającym się urzędnikom i urzędniczkom. Wśród urzędników z całej Polski wyróżnionych przez premiera Donalda Tuska Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Służby Cywilnej obecne były dwie pracownice Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie: Renata Żeleńska i Paulina Niessner.
Za Długoletnią Służbę
Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, na wniosek wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczar, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał pracownikom MUW w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Medale za Długoletnią Służbę: 19 Złotych, 24 Srebrne oraz 12 Brązowych. Medale wręczyli podczas dzisiejszej uroczystości wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz wicewojewodowie Elżbieta Achinger i Ryszard Śmiałek.
Z kolei minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w uznaniu osiągnięć w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych wyróżnił zasłużonego pracownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uroczystego wręczenia odznaki honorowej „Zasłużony dla rolnictwa” dokonali wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wraz z wicewojewodami Elżbietą Achinger i Ryszardem Śmiałkiem.
- Wręczone dzisiaj odznaczenia to dowód uznania za wykonywaną pracę, ale także podziękowanie za trud i serce wkładane w realizację obowiązków służbowych. To praca dla dobra wspólnego i z myślą o drugim człowieku. Z okazji Dnia Służby Cywilnej życzę Państwu wielu sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
- Państwa codzienny wkład w funkcjonowanie naszego Urzędu jest nieoceniony. Filarem administracji jest Państwa praca. Dzień Służby Cywilnej to okazja do docenienia tego wkładu. Dziękuję i życzę wszelkiej pomyślności – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
Dekady w służbie dla Ojczyzny
Obchody Dnia Służby Cywilnej były także okazją do wręczenia gratulacji z okazji jubileuszy pracy. Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wraz z dyrektor generalną MUW Kraków Lucyną Gajdą przekazali gratulacje z okazji 40-, 35-, 30-, 25- i 20-lecia 56 pracownikom.
Struktury służby cywilnej wciąż rosną
Przy okazji świętowania Dnia Służby Cywilnej wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wraz z dyrektor generalną MUW w Krakowie Lucyną Gajdą wręczyli zaświadczenia o ukończeniu służby przygotowawczej 14 nowym członkom korpusu.
- Przed Państwem otwiera się nowa droga, pełna doświadczeń i mam nadzieję wielu sukcesów. Niezależnie od profesji, czy rodzaju wykonywanych obowiązków będą Państwo wnosili wkład w codzienną pracę Urzędu. To dzięki sumiennemu wykonywaniu powierzonych zadań silna administracja stale się rozwija. Pracownikom Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dziękuję za wykonywanie obowiązków służbowych w sposób profesjonalny i z pełnym zaangażowaniem – mówi dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.
Wspólne świętowanie Dnia Służby Cywilnej uświetnił występ Julii Mreńcy oraz koncert Jacka Wójcickiego.