Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar był gościem programu „Tematy dnia” w TVP3 Kraków. Rozmowa dotyczyła głównie protestu mieszkańców m.in. gminy Szczurowa dotyczącego projektowanego polderu przeciwpowodziowego.
Jak przypomniał wojewoda, projekt „Bezpieczna Wisła” jest długofalowym działaniem, które rozpoczęło się już w marcu 2023 roku, czyli za rządów Zjednoczonej Prawicy, w skład której wchodził między innymi ówczesny wiceminister Norbert Kaczmarczyk.
– Te 200 mln metrów sześciennych wody, jakie miałyby tam rzekomo być, to jest kropla w morzu hipokryzji, jaką prezentuje pan poseł Kaczmarczyk. Dziś staje między mieszkańcami i krzyczy, zasłaniając się małymi dziećmi, które boją się zalania wodą. Ja natomiast będę precyzyjny i odniosę się do faktów. „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość” to projekt, w ramach którego ten polder ma być wybudowany. Podpisanie umowy nastąpiło 31 marca 2023 roku. Kto wtedy rządził? Prawo i Sprawiedliwość. Kto był wówczas wiceministrem rolnictwa? Norbert Kaczmarczyk. Ten sam człowiek, który za tym głosował, który to zatwierdzał i którego rząd ten projekt przyjął. Następnie obecny wicemarszałek, wówczas wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, firmował spotkanie z samorządowcami, które odbyło się w maju tego samego roku. To wszystko się działo, a dziś przedstawiciele PiS krzyczą, że tego polderu nie należy budować – wyjaśnia wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Wojewoda odniósł się do znaczenia dialogu z mieszkańcami i podtrzymał deklarację szukania rozwiązania, które będzie akceptowalne dla mieszkańców.
– Obiecałem na łamach mediów lokalnych, że pojawi się projekt, który będzie swego rodzaju kompromisem. Bo nasz rząd różni się od poprzedniego tym, że słucha ludzi i nie chce z nimi walczyć, co miało miejsce w poprzednich latach. Dlatego właśnie jestem po rozmowach z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, z wiceministrem Leśniakiewiczem, z panem ministrem Klimczakiem, który ten temat również zna – powiedział wojewoda.
Wojewoda Klęczar podkreśla, że jako administracja rządowa będziemy w dalszym ciągu rozmawiali, jak to zrobić, żeby z jednej strony zabezpieczyć obywateli, a z drugiej strony, żeby minimalizować możliwe, negatywne oddziaływanie dla lokalnej społeczności.
Zachęcamy do obejrzenia całego programu: https://krakow.tvp.pl/28540032/tematy-dnia