Bezpieczne ferie 2025
2025-01-16

Już za kilka dni rozpoczną się ferie zimowe dla pięciu województw, w tym dla Małopolski. To wyczekiwany przez uczniów okres przerwy zimowej. Natomiast dla służb i instytucji odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo jest to czas wzmożonej pracy i szeregu podejmowanych działań. Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar odebrał dzisiaj meldunki od wszystkich jednostek o pełnej gotowości do realizacji tego zadania.

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez wojewodę Klęczara, odbyło się w siedzibie Krakowskiego Rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wzięli w nim udział również II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek oraz dyrektor generalna MUW Lucyna Gajda.

Odpoczynek z głową
Przerwa zimowa w Małopolsce trwa od 20 stycznia do 2 lutego, jednak dla służb okres ten jest wydłużony aż do 2 marca, kiedy to ostatnie województwa skończą ferie. Małopolska przyciąga każdego roku do zimowej stolicy Polski wielu turystów z kraju, ale także z zagranicy. O ich bezpieczeństwo będą dbały służby, inspekcje i straże. Apeluję jednak o rozwagę i stosowanie się do przepisów, aby te ferie były bezpieczne. Życzę wszystkim małopolskim uczniom odpowiedzialnego odpoczynku, samych pozytywnych wrażeń i pięknych wspomnień – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Opolszczyzna i Dolny Śląsk czekają na turystów

- Odpowiadając na apel Pani Wojewody Dolnośląskiej Anny Żabskiej oraz Pani Wojewody Opolskiej Moniki Jurek, zachęcamy wszystkich, którzy zdecydują się odpoczywać poza Małopolską, do kierowania swej uwagi właśnie w stronę Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Z pewnością są to rejony, które oferują wiele niezapomnianych atrakcji. Można tam znaleźć malownicze góry, wyjątkowe uzdrowiska, majestatyczne zamki oraz urokliwe miasteczka. Regiony te, choć zmagały się z ubiegłoroczną powodzią, są gotowe na przyjęcie turystów – dodaje wicewojewoda Ryszard Śmiałek.

Działania małopolskiej Policji
Małopolska Policja będzie prowadzić działania przez cały okres ferii zimowych w Polsce. Głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa prewencyjnego oraz w ruchu drogowym. W ramach tych działań szczególną uwagą objęte będą dzieci i młodzież korzystające z pobytu na feriach.

Ponadto zadaniem małopolskiej Policji będzie zapewnienie bezpieczeństwa turystom poprzez organizację patroli narciarskich na zorganizowanych terenach narciarskich. Ich celem jest zapobieganie kradzieżom sprzętu i wypadkom. Policja będzie także współpracowała z GOPR i TOPR.

Państwowa Straż Pożarna w pełnej gotowości
Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży wypoczywającym w czasie ferii zimowych, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzają na bieżąco czynności kontrolno-rozpoznawcze w obiektach wypoczynku dzieci i młodzieży.

Przed każdym sezonem zimowym jednostki Państwowej Straży Pożarnej
z województwa małopolskiego przygotowują się na ewentualność wystąpienia ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak np. niska temperatura, intensywne opady śniegu, wystąpienie oblodzenia czy szadzi. Strażacy przypominają także właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim wypoczywającym strażacy przygotowani są również do prowadzenia działań ratowniczych na ewentualność awaryjnego zatrzymania kolei linowych. Koleje występują w Małopolsce w 8 powiatach: tatrzańskim, nowosądeckim, nowotarskim, limanowskim, myślenickim, gorlickim, suskim i wadowickim. Każdego roku odbywają się szkolenia strażaków JRG oraz OSP z ewakuacji z kolei linowych według obowiązujących programów, a także warsztaty dla ratowników wysokościowych oraz ćwiczenia z zakresu ewakuacji z kolei linowych.

Ponadto strażacy przypominają o obowiązkowych okresowych przeglądach i czyszczeniach przewodów kominowych, dymowych oraz o regularnym sprawdzaniu instalacji wentylacyjnych, jak również urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

Pod kontrolą Inspekcji Sanitarnej
Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawdzają warunki w miejscach, gdzie wypoczywać będą dzieci – zarówno na obozach, jak i w miejscu zamieszkania (półkolonie czy zajęcia organizowane w ramach „zimy w mieście”). Kontrole mogą mieć charakter planowy, jak i interwencyjny – po zgłoszeniu nieprawidłowości np. przez rodziców uczestnika obozu.

Inspektorzy ocenią w szczególności: warunki zakwaterowania, mikroklimat pomieszczeń, stan techniczny wyposażenia obiektu i czystości terenu wokół miejsca wypoczynku. Dodatkowo sprawdzane będzie przestrzeganie podstawowych zasad higieny, dostęp do bieżącej ciepłej i zimnej wody oraz środków higieny osobistej, zapewnienie opieki medycznej czy warunki bezpieczeństwa żywności i żywienia.

W trosce o dzieci. Nadzór Kuratora Oświaty
W czasie ferii zimowych Małopolski Kurator Oświaty nadzoruje i wspomaga organizację wypoczynku na obszarze województwa. W ramach sprawowanego nadzoru zbiera i analizuje informacje o stanie i warunkach realizacji wypoczynku, przeprowadza kontrole w miejscu wypoczynku, a także umieszcza zgłoszenia wypoczynku w bazie prowadzonej przez ministra edukacji.

Wypoczynek może się odbyć wyłącznie po umieszczeniu jego zgłoszenia w bazie wypoczynku. Na 13 stycznia 2025 r. zgłoszono 1 057 turnusów różnego rodzaju dla 40 719 uczestników. Dla dzieci, które w okresie ferii zimowych nie mogą brać udziału w wyjazdowych formach wypoczynku, organizatorzy z Małopolski zorganizują 346 turnusów w formie tzw. półkolonii, z których skorzysta 11 509 uczestników (najwięcej na terenie miasta Krakowa - 195 półkolonii dla 6 137 uczestników).

„Bezpieczny autokar” i wiele więcej
W związku z feriami zimowymi Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie realizuje ogólnopolską akcję „Bezpieczny autokar”, polegającą na prowadzeniu wzmożonych kontroli autobusów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Podczas kontroli inspektorzy będą sprawdzać m.in. stan techniczny autobusów, czas pracy kierowcy, a także jego trzeźwość.

Działania nadzoru budowlanego
Organy Nadzoru Budowlanego, w ramach swoich kompetencji, prowadzą corocznie akcję „Wypoczynek zimowy”. W zakresie bezpieczeństwa i legalności użytkowania kontroli podlegają obiekty i urządzenia budowlane służące do aktywnego wypoczynku, organizacji imprez oraz w szczególności te, w których organizowany jest pobyt dzieci i młodzieży.

Do tej pory działaniami kontrolnymi objęto 482 obiekty budowlane w 21 powiatach. W skontrolowanych budynkach stwierdzono 48 nieprawidłowości, w konsekwencji czego wszczęto 2 postępowania administracyjne. Nałożono również 5 mandatów. Najwięcej budynków skontrolowały: PINB Kraków Grodzki (89), PINB w Limanowej (63), PINB w Zakopanem (49).

Bezpieczeństwo na drogach
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie przez całą dobę monitoruje sytuację na drogach krajowych dzięki ponad 170 kamerom i 66 stacjom meteo. Do dyspozycji służb jest 160 jednostek sprzętowych wykorzystywanych do zapobiegania i usuwania śliskości oraz odśnieżania. W 31 magazynach zgromadzone są zapasy 30 tysięcy ton soli.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie do zimowego utrzymania dróg przygotował 120 sztuk sprzętu. W przypadku wystąpienia szczególnie niekorzystnych warunków pogodowych (długotrwały intensywny opad śniegu, zawieje i zamiecie) wykonawcy mają obowiązek wprowadzenia dodatkowego sprzętu w postaci pługo-piaskarek, pługo-solarek, pługów, koparek, równiarek, wirników (w zależności od sytuacji).

Ponadto Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie informuje, że przez całą dobę dostępny jest numer telefonu dyżurnego: 609 703 392, pod którym przyjmowane są wszelkiego rodzaju interwencje i zgłoszenia dotyczące zimowego utrzymania dróg na terenie Małopolski.


20250116_GDDKiA-1820250116_GDDKiA-1020250116_GDDKiA-2120250116_GDDKiA-1520250116_GDDKiA-2720250116_GDDKiA-2920250116_GDDKiA-3720250116_GDDKiA-1120250116_GDDKiA-4420250116_GDDKiA-3920250116_GDDKiA-120250116_GDDKiA-3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj