Kombinezon przeciwwybuchowy, wyrzutnik pirotechniczny bezodrzutowy, samochód osobowy, kojce i budy dla psów służbowych pracujących na lotniczym przejściu granicznym. To sprzęt o wartości ponad 1 mln zł, który wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar przekazał na rzecz Krajowej Administracji Skarbowej oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
W briefingu dotyczącym przekazanego sprzętu uczestniczyli: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek, komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach ppłk SG Winicjusz Tęczar, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie Tomasz Sokolnicki, prezes zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice Łukasz Strutyński, dyrektor Wydziału Skarbu Państwa i Nieruchomości Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Iwona Stąsiek.
Briefing odbył się w terminalu pasażerskim w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – Balice. Częścią briefingu był przygotowany przez Placówkę Straży Granicznej w Krakowie-Balicach pokaz wykorzystania kombinezonu przeciwwybuchowego i wyrzutnika pirotechnicznego. Podczas wydarzenia wojewoda Krzysztof Jan Klęczar wręczył przedstawicielom KAS i KOSG protokoły przekazania sprzętu w użytkowanie oraz – odpowiednio – kluczyki do samochodu i „safety key” do sprzętu.
Rozwój i bezpieczeństwo
– Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie jest drugim największym w Polsce. To strategiczne lotnisko ze względu na rosnącą liczbę pasażerów, co zwiększa znaczenie Małopolski jako ważnego węzła transportowego i turystycznego. Bezpieczeństwo pasażerów i ochrona granic są dla nas priorytetem. Dlatego też podjąłem decyzję o zakupieniu dla służb działających na krakowskim lotnisku nowego wyposażenia. Sprzęt pozwoli funkcjonariuszom jeszcze lepiej i sprawniej wykonywać swoje obowiązki w trosce o bezpieczeństwo użytkowników lotniska – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
- Rozwój lotniska musi iść w parze z bezpieczeństwem. Dlatego też te zakupy traktujemy jako inwestycję w bezpieczeństwo. Dziękuję wszystkim służbom, które dbają o nasze lotnicze przejście graniczne. Obowiązków tutaj jest dużo i są one niejednokrotnie bardzo złożone, co z pewnością unaocznia pokaz wykorzystania przekazanego sprzętu, przygotowany przez Straż Graniczną – dodaje wojewoda.
- Dzisiejsza uroczystość jest dowodem na to, jak ważna jest współpraca na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju naszego lotniska. Przekazanie nowoczesnego sprzętu przez Pana Wojewodę to inwestycja w sprawność działań Straży Granicznej i Służby Celnej, które na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem podróżnych, a teraz będą również wspierać dynamiczny rozwój naszej nowo wybudowanej strefy cargo. To krok, który pozwoli nam wszystkim działać jeszcze skuteczniej na rzecz naszych pasażerów, pracowników lotniska, partnerów biznesowych i całego miasta oraz regionu. Dziękujemy za to wsparcie!- powiedział prezes Kraków Airport Łukasz Strutyński.
Nowoczesny i potrzebny sprzęt
Funkcjonariuszom Oddziału Celnego Port Lotniczy Kraków – Balice wojewoda przekazał fabrycznie nowy hybrydowy samochód osobowy PHEV marki Peugeot 308 SW Allure. Auto umożliwi efektywne przemieszczanie się funkcjonariuszy w obszarze części pasażerskiej MPL, przesyłek towarowych w nowo wybudowanym terminalu cargo oraz na wojskową płytę postojową. Poprawi to stały dozór terenu przejścia granicznego.
- Nowy samochód to bardzo cenne i praktyczne wsparcie dla małopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Lotnisko jest niezwykle dynamicznym punktem granicznym. Ruch pasażerski i towarowy wzrasta, podobnie jak obowiązki funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej związane z jego obsługą i kontrolą. Dzięki uzupełnieniu naszego taboru przez Pana Wojewodę jesteśmy przygotowani komunikacyjnie, by szybko reagować i koordynować działania w różnych częściach lotniska. To pozwoli nam jeszcze efektywniej dbać o bezpieczeństwo granicy i obsługę tego kluczowego punktu dla naszego regionu – przekazuje zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie Tomasz Sokolnicki.
Z kolei na rzecz Placówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach zakupiony został kombinezon przeciwwybuchowy wraz z odzieżą ochronną użytkowników. Rozwiązania techniczne zastosowane w kombinezonie zapewniają osłonę m.in. przed działaniem fali uderzeniowej, swobodę ruchów pirotechnika, a także jego komfort termiczny. Dotychczas Placówka dysponowała kombinezonem przeciwwybuchowym starszego typu. Dlatego konieczny był zakup nowszego wyposażenia.
PSG w Krakowie – Balicach doposażona została także w wyrzutnik pirotechniczny bezodrzutowy CSL Dragon 50-40 DRG wraz z materiałami eksploatacyjnymi. Urządzenie umożliwia zdalną neutralizację przedmiotów mogących zawierać urządzenie wybuchowe. Ze względu na właściwości bezodrzutowe wyrzutnika oraz jego konstrukcję możliwy jest jego montaż z robotami pirotechnicznymi będącymi w dyspozycji PSG w Krakowie-Balicach.
- Biorąc pod uwagę stały wzrost ruchu pasażerskiego na tutejszym lotnisku - przekazany przez Pana Wojewodę w ramach prezentu gwiazdkowego sprzęt - pozwoli na jeszcze lepsze i wysoce profesjonalne realizowanie zadań służbowych, jakie stawiane są przed funkcjonariuszami Straży Granicznej. Zadania te związane są przede wszystkim z zapewnieniem porządku i bezpieczeństwa w komunikacji międzynawowej oraz na terenie portu lotniczego. Wszystkie te czynniki mają wpływ na wzrost bezpieczeństwa podróżnych, pracowników portu oraz podnoszą profesjonalizm realizowanych zadań w zakresie szeroko rozumianej ochrony lotnictwa cywilnego – mówi komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek.
- Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej i porządku publicznego w terytorialnym zasięgu działania lotniczego przejścia granicznego. Od początku roku do 15 grudnia w Międzynarodowym Porcie Lotniczym podjęliśmy 235 interwencji, w tym związanych między innymi z pozostawionymi bez opieki bagażami. Pod kątem zapewnienia wysokiego i profesjonalnego poziomu wykonywanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej zadań przekazany nowoczesny specjalistyczny sprzęt ma znaczenie strategiczne dla zapewnienia bezpieczeństwa w zakresie szeroko rozumianej ochrony lotnictwa cywilnego – podkreśla komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach ppłk SG Winicjusz Tęczar.
Wśród zakupów znalazło się również 9 kojców z budami dla psów służbowych wykorzystywanych na obszarze lotniczego przejścia granicznego przez Placówkę Straży Granicznej w Krakowie-Balicach i Oddział Celny Port Lotniczy Kraków-Balice. Każdy z kojców stanowi oddzielną, ogrodzoną po bokach i zadaszoną przestrzeń do okresowego lub stałego przetrzymywania psów służbowych. Kojce zostały zainstalowane w nowym miejscu, uwzględniającym bliskie uruchomienie terminala cargo.