W roku akademickim 2023/2024 w uczelniach zlokalizowanych w województwie małopolskim studiowało 148,4 tys. osób (w tym 9 tys. cudzoziemców). W Krakowie na poziomie wyższym naukę pobierało ponad 130 tys. osób, w tym 8,5 tys. cudzoziemców. W roku akademickim 2023/2024 odnotowany został wzrost liczby studentów w porównaniu z rokiem akademickim 2022/2023 o 2,4%. W 2023 r. dyplom ukończenia studiów wyższych uzyskało prawie 36 tys. osób. Ponad 21% tej grupy ukończyło kierunki związane z techniką, przemysłem i budownictwem, a ponad 20% – z biznesem, administracją i prawem*.
O roli nauki i potencjale społeczności akademickiej wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar wraz z wicewojewodami Elżbietą Achinger i Ryszardem Śmiałkiem rozmawiali dziś z rektorami krakowskich szkół wyższych. Obecni byli także dyrektor generalna MUW Lucyna Gajda, dyrektor Biura Wojewody Łukasz Krzysztofik oraz jego zastępczyni Monika Kolasa. Dyskusje toczyły się w wyjątkowej scenerii Kopalni Soli w Wieliczce.
– Rozmawiać niejako we wnętrzu ziemi o sile polskiej nauki to też wskazywać, jakie są podstawy pracy naukowej i dydaktycznej. Mówił o tym patron jednej z komór znajdujących się w wielickiej kopalni – Mikołaj Kopernik. „Dążeniem uczonego, o ile tylko ludzkiemu rozumowi pozwala na to Bóg, jest szukanie we wszystkim prawdy". Dziękuję całemu małopolskiemu środowisku naukowemu za budowanie właśnie na prawdzie, rzetelności i profesjonalizmie; za kształcenie przyszłych pokoleń – przekazywanie wiedzy i umiejętności – w poczuciu obowiązku za to szczególne zadanie; za konsekwentne i konstruktywne dążenie do rozwijania i poszerzania naukowych horyzontów – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Jak podają źródła historyczne, Mikołaj Kopernik odwiedził wielickie podziemia w 1493 roku. Komora nosząca jego imię powstała przed 1785 rokiem. Wyrobisku nadano imię genialnego polskiego astronoma w 500. rocznicę jego urodzin. Wnętrze zdobi 4,5-metrowa solna rzeźba przedstawiająca Kopernika. Dumny astronom trzyma w prawej ręce kulę ziemską, a w lewej swoje słynne dzieło „De revolutionibus de orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”)*.
* https://krakow.stat.gov.pl/download/gfx/krakow/pl/defaultaktualnosci/1804/1/20/1/szkolnictwo_wyzsze_w_wojewodztwie_malopolskim_w_roku_akademickim_2023_2024.pdf; https://www.kopalnia.pl/kopalnia-wiedzy/komora-solna-mikolaja-kopernika-9flr#paragraf-2