Bon senioralny i sprawy seniorów – to główne tematy programu „O tym się mówi” na antenie Radia Kraków. Gościem redaktora Jacka Bańki była I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Podczas rozmowy nawiązano do konsultacji społecznych dotyczących projektu ustawy o bonie senioralnym.
- Opinie zebrane podczas małopolskich konsultacji są bardzo pozytywne, aczkolwiek było kilka pytań dotyczących szczegółów pewnych rozwiązań. Minister Marzena Okła-Drewnowicz bardzo drobiazgowo omówiła zasady i wyjaśniła nam też wiele wątpliwości związanych z udziałem osób, które mogą podjąć się tej opieki, chodziło o szkolenia. Wiedzę mamy już sporą i będziemy mogli na początku pierwszego kwartału przyszłego roku rozpocząć prace legislacyjne. Do połowy roku ustawa powinna być przegłosowana, jednak wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2026 roku – wyjaśniła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
- Nie będą to pieniądze przekazywane wprost, bo jest to rozwiązanie systemowe. Systemowe, czyli takie, które będzie dotyczyło wszystkich seniorów, oczywiście wziąwszy pod uwagę zasady - ukończony 75. rok życia, uzyskiwanie konkretnej kwoty emerytalnej nieprzekraczającej 3 500 złotych brutto. Kwota potem będzie rosła, jeżeli uwzględnimy inflację. To nie są pieniądze, które będzie dostawał senior do ręki, za nie będzie można opłacić opiekę z uwagi niezaspokojone potrzeby życiowe. Kiedy określimy ich brak, będziemy mogli tej osobie zapewnić opiekę. Jest i drugi warunek: osoba musi mieć rodzinę. Jeżeli członkowie rodziny pracują zawodowo i nie mogą się zająć chorą mamą, chorą babcią, to tu zadziała bon – dodaje wicewojewoda Elżbieta Achinger.
Dalsza część rozmowy dotyczyła m.in. szkoleń dla opiekunów osób starszych.
Zachęcamy do wysłuchania audycji: https://www.radiokrakow.pl/audycje/elzbieta-achinger-w-malopolsce-bedziemy-potrzebowac-12-tysiecy-opiekunow-osob-starszych/