Od ponad sześciu wieków Kraków może poszczycić się działającą na terenie miasta Kongregacją Kupiecką. Wieloletnia tradycja i wartości są pielęgnowane i przekazywane przez kolejne pokolenia. O ich znaczeniu przypomniano podczas Święta Kupca 2024.
W wydarzeniu w imieniu wojewody małopolskiego dr. inż. Krzysztofa Jana Klęczara uczestniczyła dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda. Obecni byli także m.in.: posłowie na Sejm RP Dominik Jaśkowiec i Rafał Komarewicz oraz I zastępca prezydenta miasta Krakowa prof. dr hab. Stanisław Mazur.
- Trudno sobie wyobrazić Kraków bez licznych straganów, kramów i stoisk, przy których kupcy nie tylko prowadzą działalność handlową, ale nade wszystko zdają się nawiązywać szczególny rodzaj kontaktu z tymi, którzy nabywają ich produkty. Klimat krakowskiego Rynku Głównego i tak wielu innych miejsc targowych od wielu lat pozostaje unikatowy i wręcz niemożliwy do odtworzenia. Potwierdzają to opinie gości i mieszkańców miasta, którzy uznają chociażby Jarmark Bożonarodzeniowy za jeden z najciekawszych europejskich targów świątecznych. Nie bez powodu przywołujemy tą niepowtarzalną atmosferę właśnie dziś, na okoliczność Święta Kupca. Jest to ważny dzień dla Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, której ożywiona działalność nad wyraz doniośle zapisała się na kartach historii Krakowa. Dzieje naszego miasta ściśle łączą się z działalnością kupiecką, a wpływ członków tego zawodowego zrzeszenia w jego rozwój gospodarczy i społeczny jest nieoceniony – przekazał w liście skierowanym do uczestników uroczystości wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
List odczytała dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.
W sali obrad Rady Miasta Krakowa zaprezentowano z okazji święta należące do Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, a na co dzień eksponowane w Muzeum Krakowa: średniowieczną ladę kupiecką, laskę prezesa Kongregacji i relikwiarz w kształcie monstrancji.
Siedem osób złożyło ślubowanie i zostało pasowanych na kupca według tradycji przy użyciu średniowiecznego łokcia. Krakowska Kongregacja Kupiecka uhonorowała ponadto statuetkami Kogi najbardziej zasłużonych członków i przyjaciół.