Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki jest corocznym spotkaniem ekspertów i praktyków zajmujących się problematyką polityki senioralnej, organizowanym przez Województwo Małopolskie z myślą o pokoleniu tzw. srebrnej generacji oraz najstarszych mieszkańcach województwa małopolskiego. W tegorocznej – VII – edycji, która odbyła się w Operze Krakowskiej, uczestniczyły I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger oraz członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech.
– Jako społeczeństwo mamy obowiązek stwarzać warunki, które umożliwią naszym seniorom rozwój, aktywność i radość życia. Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki to konkretna przestrzeń do rozmowy o przyszłości seniorów i ich potrzebach, w tym o systemowym wsparciu dla nich. W dzisiejszym spotkaniu udział biorą nie tylko specjaliści i samorządowcy, ale przede wszystkim seniorzy, senioralne organizacje pozarządowe, uniwersytety trzeciego wieku. Wspólnym mianownikiem omawianych tu działań jest efektywne i szerokie włączanie osób starszych w życie gospodarcze, kulturalne i społeczne regionu – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Podczas Kongresu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dwóch głównych panelach dyskusyjnych. Pierwszy z nich: „Budowanie polityki senioralnej na poziomie lokalnym”, koncentrował się na zadaniach samorządów. Poruszono m.in. kwestie związane z aktywizacją gospodarczą seniorów, tworzeniem lokalnych rad senioralnych oraz budowaniem lokalnych ekosystemów wsparcia dla osób starszych.
Drugi panel: „Technologie wspierające usługi zdrowotne i opiekuńcze dedykowane osobom starszym” poświęcono innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym. Uczestnicy rozmawiali o mobilnych narzędziach diagnostycznych, telemedycynie i sztucznej inteligencji jako przyszłości opieki nad seniorami. Paneliści podkreślili, że nowoczesne technologie mogą wspierać nie tylko zdrowie, ale także samodzielność i codzienne funkcjonowanie osób starszych.
– Omawiane tutaj tematy – takie jak lokalne inicjatywy wspierające seniorów czy nowe technologie, które mogą zmieniać ich codzienność – to ważne zagadnienia. Pomagają nam zmierzać w kierunku budowania lepszej przyszłości. Chcę, aby Małopolska była liderem w tych działaniach – podkreśliła I wicewojewoda Elżbieta Achinger.
Wicewojewoda Achinger wyraziła też nadzieję, że efekty Kongresu będą widoczne w postaci nowych inicjatyw, które poprawią jakość życia osób starszych i przyczynią się do ich większej aktywizacji.