W 1944 roku na terenach okupowanej Polski dzięki odwadze i poświęceniu polskich żołnierzy, głównie z Armii Krajowej, powstały tzw. republiki partyzanckie – enklawy wolności, gdzie pomimo niemieckiej okupacji kraju znów powiewała swobodnie polska flaga, od kilku dni aż po trzy miesiące. Losy tych niezwykłych miejsc przedstawia nowa wystawa czasowa Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. W wernisażu uczestniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
- Możemy nie tylko poznać okoliczności powstania republik partyzanckich i historię walk o ich utrzymanie, ale także – co istotne – sylwetki związanych z nimi bohaterów. Enklawy wolności – tworzone nawet w najtrudniejszych czasach – były dowodem tego, że nasi rodacy wykazywali się tytaniczną niezłomnością w walce z oprawcą. Dziękuję za przygotowanie tej wystawy, bo niewątpliwie jest ona lekcją patriotyzmu i odwagi, z której możemy nieustająco czerpać – mówi wicewojewoda Elżbieta Achinger.
Zaprezentowane zostaną m.in. republika pińczowska, raciechowicka, iwonicka, ochotnicka, wszachowska i kampinoska. Autorzy uwzględnili także oswobodzone podczas Powstania Warszawskiego części Warszawy. Pokazana zostanie również pierwsza republika partyzancka, czyli obszar działania Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w okresie 1939-1940. Stała się ona swego rodzaju przykładem dla podobnych działań podjętych w późniejszym okresie wojny.
Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt plansz ze zdjęciami i opisami oraz eksponaty: broń, sztandary i dokumenty. Pochodzą one ze zbiorów m.in. Muzeum Armii Krajowej, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Źródło informacji: Muzeum AK