30 listopada 1994 r. w Krakowie z udziałem najwyższych władz z Polski i Japonii oraz wyjątkowych gości uroczyście otwarto Muzeum Manggha. Tak rozpoczęła swoją działalność pierwsza i jak dotąd jedyna instytucja państwowa popularyzująca kulturę japońską w Polsce. W uroczystości dokładnie w 30. rocznicę tego wydarzenia uczestniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Obecni byli także m.im.: podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska, prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, ambasador Japonii w Polsce Akira Kono, fundator i prezes Fundacji Kyoto-Kraków Krystyna Zachwatowicz-Wajda.
- Trzy dekady przybliżania kultury i sztuki japońskiej w Krakowie to czas niezwykłych doświadczeń. To dzięki niemu odległość pomiędzy Polską i Japonią wydaje się mniejsza. Liczne wystawy, warsztaty i wydarzenia kulturalne zaowocowały nie tylko rozwojem stosunków dyplomatycznych, ale także prawdziwymi przyjaźniami. Serdecznie gratuluję obchodzonego jubileuszu i życzę nieustającej pasji w realizowaniu powierzonej misji – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zostało powołane do życia z inicjatywy Andrzeja Wajdy. Początkowo funkcjonowało jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie pod nazwą Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W roku 2005 otrzymało status państwowej instytucji kultury, a od roku 2007 działa jako placówka muzealna.
Zgodnie z ideą fundatorów, Manggha miała stanowić dom dla kolekcji sztuki japońskiej zgromadzonej głównie przez Feliksa „Mangghę” Jasieńskiego, a przechowywanej od 1920 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zbiory Sztuki Dalekiego Wschodu Muzeum Narodowego w Krakowie zostały ostatecznie w 2009 roku przejęte w depozyt przez Muzeum Manggha.
Źródło: https://manggha.pl/historia, https://manggha.pl/misja
Zdjęcia: miasto Kraków