Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zyska nowoczesny budynek badawczy. To kontynuacja prac nad budową kampusu naukowo-dydaktycznego w Krakowie-Prokocimiu. Dziś odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę budynku „B”. W wydarzeniu wziął udział wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.
W uroczystości udział wzięli także parlamentarzyści: Jerzy Fedorowicz, Marek Sowa, Jerzy Meysztowicz, dr Dominik Jaśkowiec, Katarzyna Matusik-Lipiec oraz Aleksandra Kot.
- Dzisiejsze wmurowanie kamienia węgielnego to symboliczna kontynuacja projektu, który przyczyni się do rozwoju medycyny i nauki nie tylko w Małopolsce, ale również w skali całego kraju. Ta inwestycja zwiększy atrakcyjność studiów w Collegium Medicum w Krakowie. Nie bez znaczenia jest też bezpośrednie sąsiedztwo dwóch szpitali, co przełoży się niewątpliwie na pogłębienie współpracy pomiędzy jednostkami – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.
Budynek dydaktyczny „B” w części nadziemnej będzie obiektem 6-kondygnacyjnym, w części podziemnej zaprojektowane zostały 2 kondygnacje. Na dachu znajdować się będzie przestrzeń techniczna ograniczona attyką. W części nadziemnej budynek jest podzielony funkcjonalnie i przestrzennie na dwie części – dydaktyczną (skrzydło wschodnie) i administracyjną (skrzydło zachodnie) połączone wspólnym atrium. Przewidziano też łącznik między budynkiem „B” oraz budynkiem dydaktyczno-laboratoryjnym „A”.
Nowo wybudowany budynek dydaktyczno-administracyjny będzie miejscem pracy i nauki dla około 3 tysięcy osób (jednocześnie przebywających), w tym: ok. 300 nauczycieli akademickich i pracowników niebędących nauczycielami akademickimi (pracowników naukowo-technicznych, administracji, obsługi) oraz miejscem nauki dla ok. 2,5 tys. studentów.
Obecnie jednostki organizacyjne UJ CM (naukowe i dydaktyczne) funkcjonują w rozproszonej lokalizacji kilku dzielnic miasta, co powoduje trudności organizacyjne, np. konieczność przemieszczania się pracowników i studentów pomiędzy oddalonymi budynkami.
Modernizacja i rozbudowa kampusu medycznego pozwoli na integrację działalności statutowej uczelni (prowadzenie badań naukowych i kształcenie studentów) z działalnością medyczną Szpitala Uniwersyteckiego, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz innych jednostek medycznych.