W Kopalni Soli Bochnia, której początki sięgają 1248 roku, odbyły się tradycyjne Uroczystości Barbórkowe. W wydarzeniu wzięła udział I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger. Podczas spotkania podkreślono znaczenie ciężkiej pracy górników i rolę tradycji górnictwa.
Obecny był także sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Stanisław Bukowiec.
- Legenda mówi o tym, że królewna węgierska Kinga wrzuciła pierścień do kopalni w Marmarosz Sziget, co zaowocowało bogatym złożem soli kamiennej w Bochni i Wieliczce. Z tej legendy i przede wszystkim z ciężkiej codziennej pracy wyłoniła się kilkusetletnia tradycja małopolskiego górnictwa. Jako dumnym reprezentantom tej wiekowej schedy pragnę Państwu pogratulować i przede wszystkim podziękować za pracę, którą wykonujecie – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
- Uroczystości takie jak Barbórka przypominają nam o tym, jak ważną rolę odgrywają górnicy w życiu naszego regionu i kraju. Dziś szczególnie dziękujemy za Waszą pracę i zaangażowanie oraz troskę o dziedzictwo zamknięte w Kopalni Soli Bochnia. Dziękuję także wszystkim, którzy zajmują się promocją i turystycznym eksponowaniem tego pięknego miejsca – dodaje II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
Na uroczystości goście zjechali Szybem Campi, wybudowanym jeszcze w II połowie XVI w. Akademia barbórkowa odbyła się w imponującej komorze Ważyn zlokalizowanej na głębokości 248 metrów i mającej długość aż 255 m.