Historia zespołu sięga 1984 r., kiedy to w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach zaistniała grupa pielęgnująca folklor muzyczny i taneczny swojej małej ojczyzny. Przez 40 lat zmieniał się skład zespołu „Mogilanie”. Zmieniali się także jego kierownicy. Idea tworzenia widowisk pokazujących zwyczaje i obrzędy wsi podkrakowskiej pozostała jednak niezmienna.
Wraz z gośćmi i lokalną społecznością zespół świętował dzisiaj 40-lecie działalności artystycznej. Uroczystość połączona była z nadaniem zespołowi imienia Janiny Kalicińskiej. W wydarzeniu uczestniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
- Muzyczna interpretacja zwyczajów i tradycji, jakimi kierowali się przez lata mieszkańcy tej ziemi, tworzy liczne, piękne inscenizacje, za które Zespół wielokrotnie był doceniany i nagradzany. Ale za tą działalnością artystyczną kryje się znacznie więcej. To uniwersalne wartości: honor, patriotyzm czy miłość. Gratuluję obchodzonego jubileuszu i życzę, by kolejne lata działalności były inspiracją nie tylko dla członków Zespołu, ale także dla jego przyjaciół i wszystkich odbiorców – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wyróżniła trzech członków zespołu „Mogilanie” za wyróżniającą się postawę w upowszechnianiu kultury. Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: pani Sabina Front oraz panowie Sylwester Przeworski i Andrzej Słowik. Uroczystego wręczenia odznaczeń dokonała I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, która przekazała zespołowi także pamiątkową ramę z życzeniami od wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara.
Zdjęcie: Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach