Spotkanie wojewody z Małopolską Izbą Rolniczą. Aktualne problemy i wyzwania w rolnictwie
2024-11-15

Wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar spotkał się dziś z przedstawicielami Zarządu Małopolskiej Izby Rolniczą. Rolnicy wręczyli wojewodzie petycję dotyczącą podpisania umowy UE z MERCOSUREM, budżetu UE na rolnictwo po 2027 r. oraz ograniczenia produkcji zwierzęcej w Europie.

- W imieniu rolników z terenu województwa małopolskiego zwracamy się do Pana z petycją o podjęcie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wszelkich możliwych kroków mających na celu powstrzymanie podpisania przez Komisję Europejską umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a państwami ugrupowania Mercosur – napisano w złożonej na ręce wojewody Klęczara petycji.

- Państwa petycję ws. umowy UE-Mercosur przyjmuję z pełnym zrozumieniem i solidaryzuję się z postulatami, które przedstawiają rolnicy. Powtarzam to, co dobitnie powiedział już Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz: NIE dla umowy UE-Mercosur! Naszym zadaniem jest ochrona konkurencyjności polskiego rolnictwa oraz polskiej gospodarki. Jeżeli w tej umowie rolnicy dostrzegają zagrożenie zarówno dla nich samych, jak i dla konsumentów, znaczy to, że wymaga ona pogłębionej refleksji i dialogu. Państwa petycję niezwłocznie przekażę Premierowi. Również Minister Czesław Siekierski wyrażał swoje negatywne stanowisko wobec umowy UE-Mercosur, zaznaczając, że narusza ona podstawy konkurencyjności europejskich producentów – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Ze strony MIR w spotkaniu wzięli udział: Marek Boligłowa – wiceprezes Zarządu oraz Grzegorz Płażek – członek Zarządu. Wojewodzie Krzysztofowi Janowi Klęczarowi towarzyszyli pełnomocnik do spraw rolnictwa oraz przewodniczący Zespołu Doradczego Wojewody Małopolskiego do spraw Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Jędruch, a także członkowie tego Zespołu, w tym dyrektor Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Sławomir Dyl.

***  
Od 20 lat trwają prace nad umową o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a państwami ugrupowania Mercosur, tj. Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem. Negocjacje w sprawie komponentu handlowego zostały już w większości zakończone porozumieniem politycznym w 2019 r. Obecnie prowadzone rozmowy dotyczą zagadnień zrównoważonego rozwoju i wciąż trwają. Na ten moment nie została przedstawiona do akceptacji państw członkowskich UE całościowa i ostateczna propozycja umowy.

Ministerstwo Rolnictwa ma poważne zastrzeżenia do wyników negocjacji Komisji Europejskiej z krajami Mercosur. Proponowana umowa może przynieść pewne korzyści dla sektora przemysłowego, transportu morskiego i niektórych usług, kosztem większości segmentów produkcji rolno-spożywczej, a szczególnie w obszarze branży mięsnej (drobiu i wołowiny) oraz cukru, etanolu i innych. Produkty z krajów Mercosur w większości nie spełniają standardów UE, w tym także wymogów zrównoważonego rozwoju, co było ważnym postulatem zgłaszanym przez Polskę na forum Unii Europejskiej. Przyjęcie umowy w obecnym kształcie doprowadzi do wyparcia z unijnego rynku polskich i europejskich producentów na rzecz dostawców z państw członkowskich MERCOSUR.

Więcej o stanowisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie umowy UE-Mercosur: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/umowa-ue-mercosur--stanowisko-resortu-rolnictwa



20241115_Gabinet_rolnicy 20241115_Gabinet_rolnicy 20241115_Gabinet_rolnicy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj