Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska. 11 listopada zapraszamy do wspólnego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości
2024-11-07

- Konne Formacje Kawaleryjskie, pojazdy wojskowe, policyjne i strażackie, poczty sztandarowe, imponująca defilada służb mundurowych, piękne stroje z epoki, salwa honorowa, ceremoniał wojskowy, wreszcie – pochód patriotyczny i tradycyjna grochówka… Jest mi niezmiernie miło zaprosić wszystkich Małopolan na tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie. To dzień, w którym tradycja spotyka się z historią. Wracamy myślami do wydarzeń i osób, które wniosły ogromny wkład w odbudowę niepodległego państwa polskiego. Tegoroczne obchody w Krakowie będą pełne symbolicznych momentów i wspólnotowego przeżywania naszej historii – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.

Plan uroczystości omówiony został na dzisiejszym briefingu prasowym, który odbył się na placu Jana Matejki. Wojewodzie Klęczarowi towarzyszyli dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda oraz pełnomocnik wojewody małopolskiego do spraw odznaczania osób zasłużonych dla państwa polskiego Piotr Świeży.

Program małopolskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie
Obchody rozpoczną się o godz. 9:40 złożeniem kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. O godz. 10:00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Wawelskiej.

- Obchody Święta Niepodległości to wyjątkowy czas, kiedy mamy okazję, aby przypomnieć sobie o wielkiej ofierze i odwadze tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Jest to również moment, w którym każdy z nas może poczuć się częścią wspólnoty narodowej, dla której tradycja i pamięć historyczna stanowią fundament. Msza święta w Katedrze Wawelskiej nosi znamiona wielkiego symbolu narodowego. Nawiązuje do nabożeństwa dziękczynnego w intencji niepodległej Ojczyzny odprawionego w tym miejscu przez księcia biskupa Adama Stefana Sapiehę 3 listopada 1918 roku, w najświętszym miejscu naszego narodu – w nekropolii królów i panteonie bohaterów. To tam, w sercu polskiej historii, modlono się w intencji Ojczyzny, tak jak to robimy współcześnie – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.

Po mszy, na Wzgórzu Wawelskim zostaną rozdane flagi Polski. Następnie o godzinie 11:30 ruszy wspólny pochód patriotyczny z Wawelu, przez ulicę Grodzką, Rynek Główny i ulicę Floriańską na plac Jana Matejki.
Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczną się o godz. 12:00 od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz podniesienia flagi państwowej na maszt.

Wręczenie odznaczeń państwowych
Następnie wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar wręczy podczas uroczystości odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

- W tym roku kilka wyjątkowych osób zostanie uhonorowanych odznaczeniami państwowymi za szczególne zasługi dla naszej Ojczyzny. To ludzie, którzy swoją pracą i poświęceniem budowali i wzmacniali Polskę, zarówno na polu społecznym, jak i patriotycznym – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.

- Jedną z kompetencji Wojewody Małopolskiego jest wnioskowanie o nadanie odznaczeń państwowych oraz wręczanie orderów i odznaczeń nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczyste dekoracje odbywają się właściwie przez cały rok, jednak dwiema największymi uroczystościami wręczenia orderów i odznaczeń państwowych w naszym województwie jest Święto Konstytucji 3 Maja oraz Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Podczas tegorocznych obchodów tego święta Wojewoda Małopolski wręczy najwyższe ordery, nadane przez Prezydenta RP, m.in. za: wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne zasługi w działalności na rzecz transformacji ustrojowej Polski, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju aktywności publicznej i związkowej za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej - mówi pełnomocnik wojewody małopolskiego do spraw odznaczania osób zasłużonych dla państwa polskiego Piotr Świeży.

Wręczenie aktów nabycia obywatelstwa polskiego
Wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar wręczy także akty nabycia obywatelstwa polskiego 9 osobom, w tym 1 dziecku. Nowi Polacy pochodzą m.in. z Białorusi, Kazachstanu, Serbii, Ukrainy i Węgier.

- Dla osób, które już w poniedziałek zostaną pełnoprawnymi Polakami, będzie to dzień szczególny. Przekazanie im aktu nabycia obywatelstwa, w tak ważne dla nas święto, jest okazją, by cieszyć się z tego faktu już jako wspólnota – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.

- Osoby te uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowień Prezydenta RP oraz decyzji Wojewody Małopolskiego uznających za obywatela polskiego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Prezydent RP może nadać cudzoziemcowi obywatelstwo polskie na jego wniosek. Nadanie obywatelstwa polskiego małoletniemu cudzoziemcowi następuje na wniosek jego przedstawicieli ustawowych. Nadanie obywatelstwa polskiego rodzicom, obejmuje małoletniego pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Nadanie obywatelstwa dzieciom, które ukończyły 16. rok życia, następuje jedynie za ich zgodą. Osoby, które otrzymają decyzje Wojewody Małopolskiego uznające za obywatela polskiego, musiały spełnić przesłanki wskazane w ustawie o obywatelstwie polskim, m.in. przebywać w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały, udokumentować znajomość języka polskiego, być osobą polskiego pochodzenia lub posiadaczem Karty Polaka – tłumaczy dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.

Po wręczeniu odznaczeń i aktów nabycia obywatelstwa przy Grobie Nieznanego Żołnierza delegacje złożą wieńce.

Defilada wojskowa
Na zakończenie obchodów odbędzie się defilada, w której zaprezentują się pojazdy reprezentacyjne służb mundurowych oraz formacje kawalerii konnej. Ulicami Krakowa przejadą m.in.: motocykle, radiowozy i policyjna łódź motorowa, lekki transporter opancerzony AMZ Tur VI, Mobilna Stacja Kontroli Drogowej czy Więźniarka Iveco Eurocargo. Obok nich pojawią się grupy rekonstrukcyjne, które przeniosą nas w czasy walk o niepodległość i przypomną o odwadze naszych przodków.

W defiladzie udział wezmą: Konny Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej, Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, Sekcja II Szwadronu 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich w Jaworniku, Szwadron Kawalerii Ochotniczej w mundurach kawalerii 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego oraz Krakowski Szwadron Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego.

Na zakończenie dla uczestników przygotowany będzie ciepły posiłek. Nieopodal Barbakanu rozdawana będzie tradycyjna grochówka.

- Jeszcze raz zapraszam wszystkich Małopolan, ale i turystów, którzy odwiedzą wtedy Kraków, do wspólnego świętowania – mówi wojewoda Klęczar.

Renowacja Krzyża Katyńskiego na pl. o. Adama Studzińskiego.
Program tegorocznych obchodów nie obejmuje uroczystego składania kwiatów pod Krzyżem Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego w Krakowie. Krzyż, będący miejscem szczególnym dla upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej i represji stalinowskich, jest poddawany zabiegom konserwacyjnym.

- Krzyż Katyński to miejsce niezwykle symboliczne. Jego renowacja to nie tylko dbałość o pomnik pamięci, lecz także odpowiedzialność za dziedzictwo narodowe – podkreśla wojewoda Klęczar.

Zmiana w komunikacji miejskiej
W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości oraz uroczystym przemarszem uczestników ze Wzgórza Wawelskiego na plac Jana Matejki, wystąpi czasowe wstrzymanie ruchu na trasie pochodu. Dodatkowo, do momentu zakończenia defilady pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i konnych formacji kawaleryjskich, ruch zostanie wstrzymany na ulicy Basztowej od Dworca Głównego do ul. Długiej (od około godz. 11.00).

20241107 Brief-120241107 Brief-620241107 Brief-420241107 Brief-2NarodoweSwietoNiepodleglosci2024
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj