Siódma edycja akcji charytatywnej "Kredkobranie" na finiszu. Wspólnie kolorujemy dzieciństwo młodych Kresowian
2024-10-24

Kredki, farby, zeszyty, bloki, piórniki, plecaki, pisaki, plastelina, przybory piśmiennicze, artykuły plastyczne itp. o łącznej wartości ok. 920 tys. zł – to dary zebrane podczas tegorocznej, 7. edycji charytatywnej akcji „Kredkobranie”. Te wyjątkowe wyrazy pamięci i solidarności trafią wkrótce do najmłodszych Rodaków mieszkających na Kresach.

– Bezpieczne dzieciństwo to także to, które zaspokaja podstawowe potrzeby dziecka. Wśród nich jest i edukacja. To, co dla nas wydaje się często oczywiste, czyli dostęp do podstawowych artykułów piśmienniczych, kolorowych bloków czy kredek – dla wielu młodych z Kresów jest przedmiotem skrytych marzeń. Wspólnie odpowiadamy na te pragnienia, mając swój wkład w ich edukację i dziecięcą radość – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.

O tym, jak przebiegała tegoroczna akcja charytatywna „Kredkobranie”, a także z jakim odzewem spotkali się organizatorzy, opowiedzieli podczas dzisiejszego briefingu prasowego wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz prezes Fundacji Ignatianum, pomysłodawca i koordynator akcji Tomasz Konturek.


Solidarni z Rodakami z Kresów


7. edycji towarzyszyło hasło „Barwny świat szkolnych lat”. W zbiórkę artykułów szkolnych i piśmienniczych zaangażowały się placówki edukacyjne, instytucje i osoby prywatne z całej Polski. W akcję włączył się wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który objął nad nią patronat honorowy. Zbiórkę prowadziliśmy także w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, a przyłączyły się do niej jednostki administracji zespolonej.

– Nauka, jaką wynoszą młodzi Kresowiacy z polskich placówek edukacyjnych, nie kończy się na tym, co w szkole czy przedszkolu. Strażnikami pamięci o Polsce i polskości są także ich rodziny. To dziadkowie i rodzice podtrzymują i przekazują umiłowanie do języka, tradycji i korzeni. „Kredkobranie” to nasza cegiełka, nasz wkład w budowanie tożsamości narodowej i wyraz solidarności z tymi, którzy pozostali na dawnych, wschodnich terenach Polski – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

– Z naszych statystyk wynika, że w akcję włączyło się ponad 320 szkół, przedszkoli, instytucji oraz osób indywidualnych z całej Polski, zbierając łącznie ponad 81 000 sztuk różnego rodzaju nowych przyborów szkolnych i materiałów plastycznych takich jak: kredki, farby, zeszyty, bloki, piórniki, przybory piśmiennicze i plastyczne. Wartość zebranych darów to około 920 000 złotych. Wynik jest mniejszy niż w roku poprzednim, jednak wiemy, że szkoły organizowały pomoc dla powodzian z Dolnego Śląska, co było równie ważne i nie można było pozostać obojętnym na ich los. Nasza Fundacja również wspiera powodzian, m.in. jedną z kłodzkich szkół. Wszystkie zgromadzone dary z „Kredkobrania” trafią w całości, zgodnie z wolą darczyńców, na Kresy – mówi koordynator akcji Tomasz Konturek. 


Gotowi do dzielenia się dobrem


Pierwsze dary trafią do młodych z Kresów już w listopadzie. Organizatorzy akcji i wolontariusze udadzą się na Litwę do polskich szkół z rejonów wileńskiego, solecznickiego i święciańskiego.

W tym roku część darów, po raz pierwszy, trafi na Łotwę, gdzie również prowadzone są polskie szkoły.


Wciąż można wesprzeć „Kredkobranie”

Chociaż zbiórka została zakończona, a dary posegregowane i spakowane, nadal można włączyć się w dzieło pomocy poprzez wsparcie finansowe. Darowizny można wpłacać na konto Fundacji Ignatianum, koniecznie z dopiskiem „Kredkobranie”. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup książek i lektur szkolnych oraz pokrycie kosztów transportu darów na Kresy.


7 lat otwartych serc

Akcja ma swój początek w 2018 r., kiedy to w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości, zrodził się pomysł wykonania gestu pamięci i okazania solidarności z Rodakami mieszkającymi na byłych terenach Rzeczypospolitej.

Podczas sześciu edycji zebrano łącznie 360 tys. darów o wartości szacunkowej ponad 2,8 mln zł. Trafiły one do 6 tys. rodaków mieszkających na Kresach.

- Proszę przyjąć moje wyrazy uznania za siedem kolejnych edycji solidarnej dobroczynności dla najmłodszych Kresowian. Na szczególne uznanie zasługują: szeroko rozumiana organizacja, zaangażowanie i ogromny entuzjazm, które nie tylko niosą tak potrzebną pomoc, ale są również wyrazem prawdziwego oddania – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Wraz z gratulacjami wojewoda przekazał na ręce Tomasza Konturka pamiątkową ramę.




20241024_kredkobranie-620241024_kredkobranie-220241024_kredkobranie-520241024_kredkobranie-1120241024_kredkobranie-720241024_kredkobranie-920241024_kredkobranie-12
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj