Potrafią odnaleźć źródło wody dzięki posiadanym na czułkach hydroreceptorom. Tworzą duże rodziny dochodzące nawet do kilkudziesięciu tysięcy sztuk. Intensywniej pracują tuż przed burzą. Opisano ponad 20 000 ich gatunków. Pszczoły – to nie tylko dostawcy miodu i produktów pszczelich, ale przede wszystkim fascynujące owady, których życie i praca silnie związane są z człowiekiem. O ich roli rozmawiano podczas II Konferencji Pszczelarskiej pt. „Szanse i zagrożenia stojące przed organizacjami pszczelarskimi”, w której uczestniczył wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.
- Świat przyrody tworzy niesłychaną harmonię, która była, jest i z pewnością będzie inspiracją dla człowieka. Harmonia ta sprawia, że każdy z elementów odgrywa rolę, której inne ogniwa nie są w stanie zastąpić. Wszyscy mamy świadomość, że niewielkie rozmiarem pszczoły pełnią właśnie jedną z takich ogromnych funkcji. Naszym zadaniem jest poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla zachowania gatunku i rozwoju w dziedzinie pszczelarstwa. Gratuluję organizatorom wysokiego poziomu konferencji – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Podziękowanie dla tych, którzy troszczą się o rozwój pszczelarstwa
Podczas konferencji wojewoda wręczył w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe. Srebrnymi Krzyżami Zasługi wyróżnieni zostali pan Tomasz Łysoń oraz pan Rafał Krawczyk. Obaj związani są z firmą Łysoń, która od niemal 30 lat zajmuje się m.in. sprzedażą akcesoriów dla pszczelarzy i edukacją w zakresie życia i roli pszczół. Produkty tej małopolskiej firmy trafiają na rynek w ponad 70 krajach świata.
- Jednym z uniwersalnych przepisów na sukces jest łączenie pasji z pracą. Nie mam wątpliwości, że właśnie ta idea przyświecała Odznaczonym. Proszę przyjąć to uhonorowanie jako wyraz podziękowania i uznania dla realizowanego zadania, z którego uczynili Panowie misję swojego życia – mówi wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.
Szeroko o szansach i wyzwaniach
Tegoroczna konferencja dotyka takich zagadnień jak m.in.: „Wpływ środowiska na jakość produktów pszczelich” czy „Zagrożenia dla pszczelarstwa i sposoby przeciwdziałania im”. Oprócz wykładów przewidziano także panel dyskusyjny.
Patronat honorowy nad konferencją objęli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Małopolski, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Instytut Ogrodnictwa InHort, Instytut Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego, a także Wydawnictwo Pasieka.
Źródło: https://pasiekalyson.pl/