KPO: Gorlice pierwszym miastem w Małopolsce z pożyczkami wspierającymi zieloną transformację miast
2024-10-17

Wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Maciej Kliś oraz burmistrz miasta Gorlice Rafał Kukla podpisali dziś pierwsze w Małopolsce umowy na pożyczki wspierające zieloną transformację miast. Pożyczki zostały udzielone na pięć projektów. Uroczystość odbyła się przy okazji warsztatów z małopolskimi samorządami, które otworzył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pozwolą zrefinansować pięć projektów na łączną kwotę przekraczającą 2 mln zł. Cztery projekty są związane z zazielenianiem miasta i rewitalizacją przestrzeni miejskiej. Chodzi m.in. o skwer Miasta Światła czy osiedlową strefę wypoczynku przy ul. Kromera.

– Nasze miasto od dawna stawia na „zieloną transformację”. Wykonujemy szereg ekologicznych działań wpisujących się w trwający program Banku Gospodarstwa Krajowego. Do największych z nich z dumą zaliczam całkowitą modernizację gorlickiego oświetlenia ulicznego, z zastosowaniem opraw LED oraz systemu inteligentnego sterowania, co m.in. przekłada się na znaczące zmniejszenie zużycia energii. W naszych planach inwestycyjnych znajduje się jeszcze sporo projektów przyczyniających się do łagodzenia zmian klimatu, a korzystanie z takich pożyczek na pewno przyspieszy ich realizację – mówi burmistrz Gorlic Rafał Kukla.

– Małopolska jest już kolejnym regionem, w którym zostaną uruchomione środki z pożyczki wspierającej zieloną transformację miast. Jestem przekonany, że śladem Gorlic już niebawem pójdą kolejne samorządy czy podmioty z regionu, które mogą ubiegać się o pożyczkę. Te europejskie środki realnie zmieniają nasze miasta, upiększają je i czynią bardziej zrównoważonymi. Dzięki takim projektom poprawia się jakość życia mieszkańców, ale miasta zyskują również w oczach turystów, co w perspektywie długoterminowej pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy – mówi wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Maciej Kliś.


Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast – najważniejsze informacje


– Te europejskie środki, oferowane na bardzo preferencyjnych warunkach, mogą służyć realizacji takich projektów jak m.in. zazielenianie miast, inwestycje związane z OZE czy transport zeroemisyjny. Projekty te będą służyć obecnym i przyszłym pokoleniom. Wraz z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego rozmawiamy dziś z małopolskimi samorządowcami o zasadach ubiegania się o te środki. Chcemy zachęcić ich, aby jak najwięcej podmiotów uskuteczniało zieloną transformację miast naszego regionu – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast to instrument, z którego skorzystają m.in. jednostki samorządu terytorialnego oraz spółki komunalne. Budżet tego instrumentu wynosi około 40 mld zł.

Pożyczka jest udzielana na okres nawet do 20 lat. Jej oprocentowanie, w zależności od projektu i statusu wnioskującego podmiotu, wynosi od 0 do 1%. W przypadku części projektów możliwe jest też umorzenie 5% kapitału pożyczki. Okres karencji w spłacie kapitału wynosi do 24 miesięcy od daty zakończenia realizacji inwestycji.

Pożyczka nie wiąże się z prowizją ani opłatami za jej udzielenie i obsługę. Może pokrywać do 100% kosztów kwalifikowalnych netto (bez podatku VAT), przy założeniu, że wnioskujący posiada zdolność kredytową do jej spłaty.

Finansowanie może dotyczyć wyłącznie projektów zgodnych z zasadą Do No Significant Harm (DNSH), która oznacza, że żadne działania finansowane ze środków unijnych nie mogą pogarszać stanu środowiska naturalnego i przyczyniać się do eskalacji kryzysu klimatycznego.


20241017_BGK_JST 20241017_BGK_JST 20241017_BGK_JST 20241017_BGK_JST 20241017_BGK_JST 20241017_BGK_JST prezentacja kpg gbd gubu
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj