Obrady zespołu osuwiskowego
2024-10-14

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu nadzorującego realizację zadań w zakresie przeciwdziałania ruchom osuwiskowym oraz usuwania ich skutków. Obradom przewodniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. W posiedzeniu uczestniczył także dyrektor Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa MUW w Krakowie Sławomir Dyl.

– Co roku w Małopolsce uaktywniają się kolejne osuwiska. Niestety nie mamy na to wpływu, ale kiedy już się pojawiają, staramy się pomóc samorządom je zabezpieczyć. Stabilizacja osuwiska to bardzo złożony proces, którego realizacja musi następować etapami – począwszy od przygotowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, przez opracowanie projektu budowlanego aż po właściwe prace stabilizacyjne. Dlatego właśnie 20 lat temu powstał zespół osuwiskowy, który pomaga samorządom w pozyskaniu środków na zabezpieczenie i usunięcie skutków ruchów ziemi – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

W 2024 r., na wnioski Wojewody Małopolskiego, Ministrowie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Finansów przeznaczyli dla małopolskich samorządów środki z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości ponad 26 mln zł. Dofinansowanie obejmuje realizację 20 zadań przez 11 małopolskich samorządów.

W efekcie dwóch tegorocznych posiedzeń wydanych zostało 19 opinii. Podczas dzisiejszego spotkania Zespół obradował nad wnioskami złożonymi przez gminy Rabka-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Jodłownik, Zielonki i Lanckorona. Dotyczą one głównie dróg gminnych uszkodzonych i/lub zagrożonych przez osuwiska.

Opinie Wojewódzkiego Zespołu stanowią warunek ubiegania się o środki z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi.

20241014_zespolosuwiskowy02920241014_zespolosuwiskowy03220241014_zespolosuwiskowy031
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj