Musimy zapewnić każdemu dziecku bezpieczne dzieciństwo, które da mu moc na całe życie. Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”
2024-10-08

Liczby brzmią dramatycznie. 79% dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. 26% nastolatków zostało wykorzystanych seksualnie bez kontaktu fizycznego, 8% – z kontaktem fizycznym. 32% dzieci doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej*. Naprzeciw tym statystykom wychodzi ogólnopolska kampania „Dzieciństwo bez Przemocy” organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Inauguracja akcji odbyła się dziś w Sejmie RP.

Jej głównym partnerem jest rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak. Honorowy patronat nad kampanią objęli marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia, marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska oraz ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Partnerem kampanii jest wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Dziecko jest podmiotem
- Krzywda. Cierpienie. Czasem nawet – powiedziałbym – życiowe, niezawinione okaleczenie. I to dojmujące przekonanie, że świat jest tak po prostu zły i nieprzyjazny... W swojej praktyce psychologa, terapeuty wiele razy miałem do czynienia z dziećmi, które właśnie tak na świecie się zawiodły, które świat skrzywdził i poturbował... Inauguracja kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” jest ważnym momentem mobilizacji całego społeczeństwa do reagowania na przemoc, do uważności w wychowaniu dzieci oraz do ich podmiotowego traktowania – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Jednym głosem
Podczas inauguracji akcji „Dzieciństwo bez Przemocy” rzeczniczka praw dziecka, parlamentarzyści oraz przedstawiciele polskiego rządu przedstawili działania, jakie podejmują dla ochrony dzieci przed przemocą.

Organizatorzy zaprezentowali natomiast cele akcji oraz zadania przygotowanej kampanii.

Pod koniec października w tarnowskiej delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z inicjatywy wojewody Krzysztofa Jana Klęczara odbędzie się spotkanie z przedstawicielami samorządów z naszego regionu. Głównym tematem spotkania będzie właśnie ogólnopolska kampania „Dzieciństwo bez Przemocy”.


Powiedzieć STOP
Kampania „Dzieciństwo bez Przemocy” ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne. Tematyka kampanii koncentruje się wokół trzech obszarów: RODZICE, REAGOWANIE, ROZWIĄZANIA.

Finał tegorocznej akcji odbędzie się 19 listopada 2024 r. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w całej Polsce fasady dużych i małych budynków oraz szereg innych obiektów architektonicznych rozświetlą się na czerwono.


Więcej:
https://fdds.pl/kampania-dziecinstwo-bez-przemocy.html
https://dziecinstwobezprzemocy.pl/o-kampanii/

*https://fdds.pl/

Źródło zdjęć: Kancelaria Sejmu/Kancelaria Senatu/Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę





20241008 20241008 20241008 20241008 20241008 20241008
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj