Denar, Impresja, Jurek, Bellarosa, Gwiazda, Jelly – to niektóre z odmian ziemniaka uprawianych w Małopolsce. Ta bulwiasta roślina, tak chętnie wykorzystywana w polskich kuchniach, doczekała się swojego święta. Jak co roku jesienią w Trzyciążu odbyło się XVII Święto Ziemniaka w ramach cyklu „Śladami Tradycji Kulinarnych w Dolinie Dłubni”. W wydarzeniu wzięli udział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.
– Można powiedzieć, że wizytówką Małopolski jest regionalna kuchnia. Mamy jednak świadomość, że bez starannej uprawy owoców i warzyw nie byłoby takiego bogactwa kulinarnego. Nie byłoby też tak smakowitych potraw, przygotowywanych na podstawie przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisów. Dobrze o tym wiedzą wszyscy ci, którzy tutaj w Trzyciążu chcą nam pokazać, że w naszych potrawach regionalnych ziemniak ma swoją szczególną rolę. Dzisiejsze wydarzenie to także okazja do promocji naszej lokalnej kultury oraz kultywowania bogatych tradycji ludowych i kulinarnych regionu Małopolski – przekazał wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Podczas wydarzenia wręczono nagrody dla laureatów konkursów „Ziemniak rekordzista” (w tym roku zwycięska bulwa odmiany Soraya ważyła 1,370 kg), „Najpiękniejszy ogród letni w Gminie Trzyciąż” oraz „Konkursu wędkarskiego”. Odbyła się także XIV edycja Nadprzemszańskiego Festiwalu Smaku, w ramach którego Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały pokazy gotowania.
Piknikowi towarzyszyły atrakcje takie jak m.in. pokaz balonowy, loty helikopterem, wystawa gołębi pocztowych. Na stoiskach wystawienniczych znalazły się także traktory i maszyny rolnicze czy motocykle firmy Junak. Dla dzieci przygotowano dmuchańce i różne konkursy, a na zgłodniałych czekała biesiada ziemniaczana z takimi potrawami jak duszonki czy ziemniaki w popiele.