Jesienią 1939 r. przystąpiono do tworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowo-cywilnej. Tak powstała Służba Zwycięstwu Polski – poprzedniczka Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Dzień jej utworzenia obchodzony jest jako rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Organizatorami krakowskich obchodów rocznicowych byli wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał. Uroczystości odbyły się z ceremoniałem wojskowym.
Uczestniczyli w nich między innymi: przedstawiciele władz samorządowych, kombatantów, członków korpusu konsularno-dyplomatycznego, służb mundurowych i instytucji, a także mieszkańcy i goście przebywający w Małopolsce.
Solidarni w walce o niepodległość
Krakowskie uroczystości upamiętniające 85. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęły się odegraniem hymnu państwowego i podniesieniem flagi państwowej na maszt. Odczytany został Apel Pamięci, oddano salwę honorową, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty. W tym szczególnym dniu odmówiono także modlitwę w intencji wszystkich, którzy przez kolejne lata budowali drogę Polski do niepodległości.
- Fenomen na skalę światową – tak badacze i historycy mówią o Polskim Państwie Podziemnym. Dobrze zorganizowane. Działające zarówno w pionie wojskowym, jak i cywilnym. Ukształtowane na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym. A to wszystko w czasie okupacji ziem polskich przez Niemcy i Związek Sowiecki. Tak bronił się duch polskiej państwowości. Duch narodu polskiego. Tak przetrwał, by odrodzić się i doprowadzić do wolności, która jest naszym udziałem. Dzisiaj składamy hołd wiernym synom Ojczyzny, którzy w latach II wojny światowej i powojennego komunistycznego zniewolenia podejmowali cywilną i zbrojną walkę o niepodległą Polskę. Nieśmy wdzięczną pamięć za ich trud, poświęcenie i oddanie sprawom państwowym – napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. List odczytała I zastępczyni dyrektora Biura Wojewody Monika Kolasa.