Ambasadorowie pamięci o polskich więźniarkach KL Ravensbrück
2024-09-20

Malowniczy las, a nieopodal jezioro. Miejsce z pozoru wypełnione ciszą i pięknem przyrody. To tu, około 80 km od Berlina, w ślad za decyzją Heinricha Himmlera, powstał niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny dla kobiet KL Ravensbrück. O tym, jakim piekłem było to miejsce, po raz kolejny przypomniał Ogólnopolski Konkurs Historyczno-Literacki „Polskie więźniarki w Ravensbrück”. W uroczystym podsumowaniu jego XIII edycji uczestniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

– Ponad 100 tys. kobiet w tragicznej historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Wśród nich blisko 40 tysięcy Polek. Eksperymenty medyczne, wycieńczenie, śmierć. Jakże ciężko było w tych okolicznościach zachować choćby strzępki nadziei i człowieczeństwa. A jednak, jak wiemy z przekazu ocalałych, tak się działo. Zdarzały się te najdrobniejsze gesty życzliwości, które pozwalały przetrwać… choćby jeszcze jeden dzień. Jestem przekonana, że młodzi badacze historii, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do konkursu o więźniarkach w Ravensbrück, odnaleźli w swoich pracach właśnie takie postawy, a wyniesioną z tego nauką będą dzielić się dalej, stając się ambasadorami pamięci – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

Tradycyjnie już podsumowanie konkursu i uhonorowanie laureatów odbyło się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Poprzedziła je msza święta w intencji kobiet więzionych w Ravensbrück, odprawiana w bazylice św. Floriana przy ul. Warszawskiej w Krakowie.

Dzisiejszą uroczystość uświetnił występ artystyczny przygotowany przez Gminną Młodzieżową Orkiestrę Dętą w Pińczycach.

Wyniki konkursu można poznać tutaj: https://zspinczyce.szkolnastrona.pl/index.php?c=page&id=112


XIII_konkurs_Ravensbruck XIII_konkurs_Ravensbruck XIII_konkurs_Ravensbruck XIII_konkurs_Ravensbruck XIII_konkurs_Ravensbruck XIII_konkurs_Ravensbruck
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj