Podsumowanie sytuacji powodziowej w Małopolsce
2024-09-17

Prawie 7 tys. zaangażowanych strażaków, ponad 1,7 tys. strażackich pojazdów w użyciu, niemal 1,3 tys. interwencji… W podwyższonej gotowości do działań cały garnizon małopolski Policji i sprzęt specjalistyczny. Wojskowe Zgrupowanie Zdaniowe z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pomagających w działaniach w powiecie oświęcimskim kilkudziesięciu żołnierzy MBOT i 20 kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP.  50 mln m3 wody zretencjonowanej przez RZGW w Krakowie w rejonie Górnej Zachodniej Wisły. Kulminacje fali na Kaskadzie Soły zredukowane o 70%, na Świnnej Porębie o 90%, na zbiorniku w Dobczycach o 96%.

To dane podsumowujące ostatnie dni z punktu widzenia małopolskich służb. Z pewnością jednak liczby nie oddadzą pełnego obrazu sytuacji. Wszyscy wiemy, z jakim niepokojem patrzyliśmy w niebo i z jaką uwagą śledziliśmy poziom wody w rzekach. Bo z żywiołem nikt nie wygrał… Ale wiemy też, że służby w takich sytuacjach dają z siebie wszystko.


Sytuacja powodziowa w Małopolsce i działania małopolskich służb, inspekcji i straży zostały dziś podsumowane na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz briefingu prasowym.

Pełna mobilizacja służb
- Małopolska może powoli odetchnąć z ulgą. Sytuacja była poważna. Mieliśmy szczęście. Pogoda obeszła się z nami nieporównywalnie mniej brutalnie niż na Dolnym Śląsku czy Opolszczyźnie. Dziękuję wszystkim małopolskim służbom inspekcjom i strażom za tę pełną mobilizację w tak wielu aspektach. Trzymamy rękę na pulsie. Monitorujemy sytuację – na tym etapie głównie pod kątem udzielania pomocy samorządom i mieszkańcom, ale akcentujemy również czujność w kwestii bezpieczeństwa sanitarnego na obszarach objętych podtopieniami. Służby, inspekcje i straże to system naczyń połączonych. Widzieliśmy to w ostatnich dniach. Prognozy synoptyków, analizy i decyzje RZGW były częścią systemowych działań i zaangażowania strażaków, policji i wojska. W takich sytuacjach także ścisła współpraca administracji rządowej i samorządowej ma szczególne znaczenie. Solidaryzujemy się też z regionami, które tak bardzo ucierpiały. Ta solidarność będzie miało konkretne formy – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Mobilizacja serc
- Po tej mobilizacji służb następuje już teraz mobilizacja serc. Otrzymujemy kolejne sygnały o solidarności z poszkodowanymi mieszkańcami z województw objętych stanem klęski żywiołowej. Będziemy tę pomoc koordynować z poziomu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Gotowość zadeklarowali harcerze, zgłaszają się Ochotnicze Straże Pożarne. Pomoc rzeczową deklarują przedsiębiorcy z Małopolski. Ważne, byśmy pamiętali, jak ważne jest utrzymanie tej woli pomocy, tak by trwała dalej, bo mieszkańcy zalanych domostw będą jej potrzebować jeszcze długo – dodaje wojewoda Klęczar.

Dane z dziś
16 września strażacy podjęli jeszcze blisko 90 interwencji. Od północy to już pojedyncze zdarzenia.

Rano awarie energetyczne dotyczyły 24 odbiorców.

Ok. godz. 9.30 stan alarmowy rano przekroczony był jeszcze na Wiśle na stacji Jawiszowice. Stan ostrzegawczy  przekroczony był na stacji Pustynia (Wisła).

Rano prezydent Krakowa odwołał pogotowie przeciwpowodziowe. Alarm przeciwpowodziowy został też odwołany w Oświęcimiu i Skawinie. Pogotowie przeciwpowodziowe odwołał starosta nowotarski. Alarm obowiązuje nadal w gminie Brzeszcze. Natomiast wczoraj zarządzili pogotowia: wójt gminy Brzeźnica, wójt gminy Spytkowice, starosta wadowicki. Pogotowia obowiązują jeszcze w: m. Nowy Targ, gm. Szaflary, m. i gm. Czarny Dunajec, gm. Czernichów, Skawina, Igołomia-Wawrzeńczyce, Liszki.

W Brzeszczach koło cmentarza osunęła się skarpa rowu: odcinek oznakowany i wygrodzony. Do Urzędu Gminy Dębno zgłoszone zostało osuwisko, które ujawniło się na terenie sołectwa Niedźwiedza.

- Zamknięta jest do odwołania droga wojewódzka nr 949 na odcinku leśnym w miejscowości Jawiszowice z uwagi na wysoki stan wody i powstałe uszkodzenia. Pozostałe drogi są wolne od utrudnień i w pełni przejezdne – podaje II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

PKP informuje, że w Zebrzydowicach dworzec funkcjonuje bez zakłóceń, tunel komunikacyjny osuszony, zalega szlam popowodziowy, tunel wyłączony z użytkowania.

CPR za ostatnią dobę odebrało 4 685 połączeń na numer 112.

Z Magazynu Przeciwpowodziowego MUW wydaliśmy PSP 200 tys. worków do dystrybucji w powiatach, a także 27 sztuk rękawów przeciwpowodziowych do dyspozycji PSP na terenie powiatu oświęcimskiego i 30 osuszaczy do Brzeszcz.

Tatrzański Park Narodowy informuje, że z powodu opadów deszczu na szlakach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych występuje dużo błota i kałuże. Stan wody w potokach jest podwyższony i miejscami mogą występować niewielkie podtopienia, zwłaszcza na szlakach wokół stawów - należy zachować szczególną ostrożność.

Uwaga na możliwe oszustwa w związku z sytuacją powodziową!
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa otrzymało informacje, że rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS, które próbują podszywać się pod Alert RCB i zawierają podejrzane linki. Przypominamy, że prawdziwe Alerty RCB nie zawierają linków ani prośby o kliknięcie w odnośnik.

Aby upewnić się, że otrzymany Alert RCB jest autentyczny, możesz to zweryfikować poprzez:
•    oficjalną stronę internetową RCB,
•    profile RCB w mediach społecznościowych.
Jeśli otrzymasz wiadomość, która wygląda jak Alert RCB, ale zawiera link lub budzi Twoje wątpliwości, prosimy, abyś nie klikał w odnośnik i nie odpowiadał na wiadomość.
Zachowaj ostrożność!  

https://www.gov.pl/web/rcb/komunikat---sms-y-podszywajace-sie-pod-alert-rcb

Fałszywe wiadomości rzekomo od RCB, przejęcia kont na social mediach i fałszywe zbiórki - to tylko niektóre z możliwych oszustw w związku z występującą sytuacją powodziową. Zapoznaj się z zaleceniami przygotowanymi przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, aby uniknąć tych zagrożeń.

W związku z pojawiającymi się informacjami o fałszywych zbiórkach, dotyczących pomocy powodzianom, apelujemy o szczególną ostrożność. Oszuści coraz częściej wykorzystują dramatyczne wydarzenia, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych.
Co zrobić, aby uniknąć oszustwa:
- wspierać tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje,
- weryfikuj strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc (upewnij się, czy organizatorzy udostępniają swój kontakt np. telefon, mail),
- uważaj na podejrzane wiadomości e-mail, SMS-y lub komunikaty w mediach społecznościowych.

Pamiętaj!!! Twoja pomoc jest niezwykle cenna, ale warto upewnić się, że trafia do potrzebujących, a nie w ręce oszustów. W przypadku wątpliwości co do wiarygodności zbiórki, skontaktuj się bezpośrednio z organizatorami.
Oszuści żerując na ludzkiej tragedii, w związku z sytuacją powodziową, próbują też przejąć konta na profilach społecznościowych.
W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisu dołączony jest link, w który należy kliknąć i zalogować się podając swoje wrażliwe dane. Podanie tych danych na podstawionej stronie powoduje przejęcie naszych danych do logowania.

Pamiętaj! Jeśli jesteś już zalogowany na swoim koncie, nie ma konieczności ponownego logowania!

Nie podawaj loginu i hasła. Nie panikuj. Po prostu zamknij podejrzaną stronę.

Możesz też zgłosić ją tutaj: https://incydent.cert.pl/
https://cbzc.policja.gov.pl/


Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej Podsumowanie_sytuacji_powodziowej
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj