W Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach zebrał się sztab kryzysowy. W odprawie uczestniczyli: szef MSWiA Tomasz Siemoniak, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, wiceminister Wiesław Leśniakiewicz, wojewoda śląski Marek Wójcik, komendant główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski, komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń oraz przedstawiciele służb i wojska.
Zdalnie wzięli udział pozostali wojewodowie, w tym wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który przedstawił raport z naszego województwa.
Województwo dolnośląskie i opolskie: walka z żywiołem trwa
- Jesteśmy po kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego ze służbami. Analizowaliśmy sytuację, podejmowaliśmy decyzje. Najtrudniejsza obecnie sytuacja jest w województwie dolnośląskim i opolskim. Uruchomione są wszystkie siły i środki. Dziękuję wszystkim służbom za zaangażowanie. Obecnie priorytet to ochrona zdrowia i życia ludności. To absolutnie dla nas najważniejsze zadanie – przekazał wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz na briefingu prasowym podsumowującym odprawę.
- Codziennie mamy odprawy sztabu ogólnokrajowego. Najtrudniejszą sytuację mamy w województwie dolnośląskim i opolskim, w powiecie kłodzkim i nyskim. Sytuacja w powiecie kłodzkim wymaga zaangażowania w sposób maksymalny ludzi i sprzętu. To są między innymi ewakuacje. Mamy skierowane maksymalne zasoby ze strony Państwowej Straży Pożarnej i Policji. Mamy współpracę z samorządowcami, starostami, burmistrzami i wójtami – mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
Podsumowanie dla Małopolski
Od początku opadów strażacy interweniowali w Małopolsce prawie tysiąc razy. Jak już informowaliśmy, najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie oświęcimskim. Od północy Straż Pożarna przyjęła z tego powiatu ponad 230 zgłoszeń. Cały czas pracuje tam 20 agregatów pompowych. W gminie Brzeszcze obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.
Do działań na terenie gminy Brzeszcze została skierowana specjalna strażacka kompania powodziowo-ewakuacyjna „Krakus 1”. Został też zadysponowany Centralny Odwód Operacyjny Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Ramię w ramię ze strażakami i kadetami pracują również żołnierze z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (z Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Małopolska). Działania ukierunkowane są na to, aby pomagać mieszkańcom i chronić ich mienie.
Rano Wisła na wodowskazie w Jawiszowicach osiągnęła poziom ok. 800 cm (przekroczyła stan alarmowy). Absolutne maksimum dla tej stacji to 850 (pomiar z 18 maja 2010 r.). Również prezydent Oświęcimia ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Po południu stan alarmowy przekroczyła też Soła na stacji Oświęcim.
Pogotowia przeciwpowodziowe zarządzili ponadto włodarze 5 jednostek samorządu terytorialnego (powiat nowotarski, miasto Nowy Targ, gmina Szaflary, miasto i gmina Czarny Dunajec, gmina Skawina). Decyzją prezydenta miasta pogotowie przeciwpowodziowe od dziś obowiązuje też w Krakowie. Pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatu krakowskiego zarządził natomiast starosta.
Po południu stan alarmowy przekroczony był na 2 stacjach hydrologicznych: Jawiszowice (Wisła – trend malejący), Oświęcim (Soła – trend malejący). Stan ostrzegawczy przekroczony był zaś na 7 stacjach hydrologicznych: Balice (Rudawa), Biskupice (Szreniawa), Czernichów-Prom (Wisła), Kraków – Bielany (Wisła), Pustynia (Wisła), Radziszów (Skawinka), Sucha Beskidzka (Stryszawka).
Na numer 112 mieliśmy za ostatnią dobę ponad 5,3 tys. połączeń – dla porównania, za wcześniejszą dobę było to ok. 4,2 tys.
Magazyn Przeciwpowodziowy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wydał PSP 200 tys. worków, które następnie będą dystrybuowane w powiatach, oraz ok. 30 sztuk rękawów przeciwpowodziowych do dyspozycji PSP na teren powiatu oświęcimskiego.
Łączna szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 500 (w tym Kraków – ok. 230). Wyłączenia są na bieżąco usuwane.
Mamy nowe ostrzeżenia meteorologiczne:
Burze/1 - powiaty: bocheński, brzeski, chrzanowski, dąbrowski, krakowski, Kraków, miechowski, olkuski, oświęcimski, proszowicki, tarnowski, Tarnów, wielicki. Ważność : od godz. 19:00 15.09.2024 do godz. 1:00 16.09.2024;
Silny deszcz z burzami/1 - powiaty: gorlicki, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, suski, tatrzański, wadowicki. Ważność: od godz. 19:00 15.09.2024 do godz. 11:00 16.09.2024.
Jak podaje RZGW w Krakowie, w ciągu ostatniej doby w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły największe wzrosty stanów wód przekroczyły 200 cm i wystąpiły na Skawince (240 cm), Sole (222 cm), Wieprzówce (222 cm). Na całym administrowanym odcinku Wisły odnotowano wzrosty stanów wód, maksymalnie powyżej 200 cm na wodowskazach Czernichów-Prom i Grabie. Wzrosty powyżej 100 cm odnotowano m.in. na Wildze w Krakowie, górnym biegu Soły, Stradomce, Stryszawce, lewobrzeżnych dopływach Wisły: Szreniawie, Rudawie. Sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Wszystkie zbiorniki posiadają pojemności powodziowe większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą na obiektach, z wyjątkiem ZW Porąbka, którego pojemność powodziowa wynosi 89%.
https://www.gov.pl/web/wody-polskie-krakow/aktualna-sytuacja-hydrologiczno-meteorologiczna-na-obszarze-wod-polskich-w-krakowie?fbclid=IwY2xjawFTmXlleHRuA2FlbQIxMAABHeeGlPKEKrbU2hU0Xp83r9f8RdgYRdQtDak-Zv8IzvzNFH0RFXBl_BhPSQ_aem_yHEkBLwS3Ah2wyWNzHcobA