W Małopolsce – jak wskazywaliśmy na porannym briefingu – najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie powiatu oświęcimskiego. W Brzeszczach obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, konieczna była ewakuacja 4 osób.
Do Brzeszcz udali się wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, główny geolog kraju Krzysztof Galos oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Tam – w Urzędzie Gminy w Brzeszczach odbyła się odprawa z udziałem samorządowców.
Po niej wicepremier, wiceminister i wojewoda wraz ze służbami byli w miejscach na terenie gminy, gdzie trwają najintensywniejsze działania zabezpieczające.
Do działań na terenie gminy Brzeszcze została skierowana specjalna strażacka kompania powodziowo-ewakuacyjna "Krakus 1", a przy Komendancie Powiatowym PSP pracuje cały czas sztab koordynujący działania.
W związku z trudną sytuacją pogodową na terenie naszego kraju do działań został zadysponowany Centralny Odwód Operacyjny Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Funkcjonariusze udali się do punktu koncentracji sił i środków w powiecie oświęcimskim, skąd wyjeżdżają do nowych lokalizacji, aby pomóc w walce z żywiołem.
Wojska Obrony Terytorialnej utworzyły do pomocy ludności oraz wsparcia administracji w działaniach przeciwpowodziowych Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe, w tym WZZ Małopolska. 30 żołnierzy z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej działa ramię w ramię ze strażakami i kadetami, aby pomagać mieszkańcom i chronić ich mienie.
Rano Wisła na wodowskazie w Jawiszowicach osiągnęła poziom ok. 800 cm (przekroczyła stan alarmowy). Absolutne maksimum dla tej stacji to 850 (pomiar z 18 maja 2010 r.).
Również prezydent Oświęcimia ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Po południu stan alarmowy przekroczyła też Soła na stacji Oświęcim.