Gdy kryzys psychiczny dosięga dzieci i młodzież… Usprawnienie procedur medycznych
2024-09-04

Myśli i tendencje samobójcze oraz zachowania autoagresywne u osób poniżej 18. roku życia to bardzo delikatna kwestia. W Małopolsce utrzymuje się wysoka liczba konsultacji medycznych w tym zakresie. Z inicjatywy wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara opracowana została specjalna procedura ułatwiająca współpracę pomiędzy SOR-ami, izbami przyjęć placówek z oddziałami pediatrycznymi a zespołami ratownictwa medycznego. Dziś zorganizowaliśmy szkolenie dla podmiotów medycznych poświęcone wdrożonym zasadom.

W imieniu wojewody Krzysztofa Jana Klęczara w spotkaniu tym uczestniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger. Rozwiązania przedstawili eksperci: konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr hab. med. Maciej Pilecki, konsultant wojewódzki w dziedzinie toksykologii klinicznej dr n. med. Piotr Hydzik, przedstawiciel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie lek. med. Katarzyna Hrňciar, dyrektor Wydziału Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Joanna Bogacz.

- Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi wymagają poza konsultacją psychiatryczną, tak jak pozostali pacjenci: oceny parametrów i stanu ogólnego, a także wsparcia ze strony innych specjalistów, w tym chociażby zaopatrywania ran i urazów po próbach samobójczych czy obserwacji po epizodach zatrucia. Przyjęte procedury wypracowano w gronie ekspertów, w toku konsultacji i spotkań. Są więc oparte nie tylko na ogromnej wiedzy, ale także na przesłankach praktycznych. Szczególnie ten drugi głos jest istotny. Wszystko po to, by system działał sprawnie, pacjent otrzymywał możliwie najlepszą opiekę, a Zespołom Ratownictwa Medycznego i placówkom medycznym współpracowało się lepiej – tłumaczy I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

- Przyjęliśmy rozwiązanie, które jasno definiuje ścieżkę medycznego postępowania z niepełnoletnim pacjentem psychiatrycznym. Wprowadzamy zasadę transportu takiego pacjenta do najbliższego pod względem czasu dotarcia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w podmiocie leczniczym, w którego strukturach działa oddział pediatrii. Dalsze postępowanie, po wykluczeniu przyczyn somatycznych, będzie się odbywać w oparciu o konsultacje psychiatryczne, które już teraz mają miejsce w części podmiotów leczniczych w Małopolsce dzięki kadrze specjalistów z: Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ w Krakowie oraz Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dzieci w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie. Wynik tej konsultacji będzie kluczowy dla decyzji, czy pacjent wymaga hospitalizacji na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży, czy też może zostać objęty innym zakresem pomocy. Jasna ścieżka postępowania to ułatwienie pracy zarówno ZRM-ów, jak i placówek medycznych – mówi dyrektor Wydziału Zdrowia MUW Joanna Bogacz.

Procedura zawiera także informacje, które szpitale i w jakie dni pełnić będą specjalne dyżury psychiatryczne, a także podejmować hospitalizację małoletnich pacjentów, z podziałem na dzieci i młodzież do 14. roku życia i powyżej 14. roku życia.

- Zaznaczamy jednocześnie, że w przypadku zagrożenia życia hospitalizacja powinna się odbyć w oddziale, który dysponuje wolnymi miejscami, bez względu na to, czy pacjent jest poniżej, czy powyżej 14. roku życia – dodaje dyrektor Joanna Bogacz.

- Szczególnie okres dojrzewania, ale nie tylko jest czasem psychicznych napięć u dzieci i młodzieży. Bywają także różne sytuacje życiowe, które mogą generować niebezpieczne zachowania. Doprecyzowanie procedur w zakresie pomocy osobom małoletnim z zaburzeniami psychicznymi traktujemy priorytetowo. Dzisiejsze szkolenie to kolejny etap wdrażania nowych rozwiązań i eliminowania niejasności – podsumowuje I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.  

Na początku sierpnia wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar przekazał wypracowane zasady placówkom medycznym. Odnosiły się one także do zasad postępowania z dorosłym pacjentem z zaburzeniami psychicznymi. Zgodnie z ustaleniami kwestie dotyczące postępowania z pacjentem psychiatrycznym dorosłym w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne zaczęły obowiązywać 19 sierpnia 2024 r. Te odnoszące się natomiast do postępowania z pacjentem psychiatrycznym poniżej 18. roku życia będą obowiązywać od 16 września.


20240904_spotkanie_psychiatryczne 20240904_spotkanie_psychiatryczne 20240904_spotkanie_psychiatryczne 20240904_spotkanie_psychiatryczne 20240904_spotkanie_psychiatryczne 20240904_spotkanie_psychiatryczne
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj