W przeddzień 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie pobłogosławione zostały nowe nagrobki Powstańców Warszawskich, żołnierzy Armii Krajowej – Czesława Ostrowskiego i Zbigniewa Stefana Michnowicza. W uroczystości udział wziął wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Obecna była także dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego MUW Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk. Remont nagrobków został sfinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim. Została ona odprawiona za żołnierzy Powstania Warszawskiego – Czesława Ostrowskiego i Zbigniewa Stefana Michnowicza, wszystkich poległych w powstańczej walce oraz ofiary niemieckich zbrodni. Następnie uczestnicy przeszli pod wyremontowane groby powstańców, gdzie złożono kwiaty.
- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia tych nagrobków. Pamięć o bohaterskich czynach Polaków podczas walki o wolność wymaga naszego zaangażowania. Jesteśmy niejako zobowiązani do przekazywania tej historii kolejnym pokoleniom Polek i Polaków. Dzisiaj oddajemy hołd poległym Powstańcom Warszawskim, a w szczególny sposób – Czesławowi Ostrowskiemu i Zbigniewowi Stefanowi Michnowiczowi. Cześć i chwała Bohaterom, wieczna pamięć poległym! – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
***
Czesław Ostrowski „Tadeusz” w stopniu plutonowego brał udział w Powstaniu Warszawskim, walcząc na terenie Śródmieścia w szeregach Zgrupowania „Harnaś”, w kompanii „Genowefa”. Został ranny. Wraz z innymi ewakuowanymi pacjentami Szpitala Ujazdowskiego na początku października 1944 r. trafił do Milanówka, a stamtąd do Krakowa. 4 grudnia 1944 r. zmarł w szpitalu jezuitów w wyniku odniesionych ran.
Zbigniew Stefan Michnowicz brał udział w Powstaniu Warszawskim, walcząc w szeregach kompanii ochrony Sztabu Obszaru Warszawskiego AK „Koszta” na terenie Śródmieścia Północnego. Został ranny w czasie walk z Niemcami. Leczony był w szpitalu polowym przy ul. Złotej w Warszawie, a następnie w Szpitalu Ujazdowskim. Zmarł 25 października 1944 r. na skutek wycieńczenia organizmu i odniesionych ran, podczas transportu pacjentów do Krakowa.
Źródło informacji historycznych: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/203702,Poblogoslawienie-nowych-nagrobkow-powstancow-warszawskich-na-cmentarzu-Rakowicki.html