Odsłonięcie tablicy pamięci gen. brygadiera Feliksa Deli
2024-06-25

W Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie uroczyście odsłonięto tablicę pamięci gen. brygadiera Feliksa Deli. W wydarzeniu udział wziął II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

W wydarzeniu uczestniczył również podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz, który odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka. Obecny był także komendant główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski i komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie nadbryg. Piotr Filipek.

- To na was panowie komendanci, strażacy, będzie spoczywać kontynuowanie dzieła gen. Feliksa Deli. To on wytyczył szlaki w pożarnictwie, a my jesteśmy jego niegodnymi kontynuatorami. Składam wyrazy wdzięczności fundatorom tej tablicy i mam nadzieję, że w niedługiej przyszłości ta Szkoła też będzie miała imię gen. Feliksa Deli - mówi wiceminister Wiesław Leśniakiewicz.


- Dziś, gdy odsłaniamy tę tablicę pamięci, oddajemy hołd człowiekowi oddanemu Ojczyźnie. Generał Feliks Deli jest symbolem wytrwałości w służbie dla dobra wspólnego. Jego przykład przypomina nam, że honor, profesjonalizm i poświęcenie są fundamentami, na których budujemy nasze bezpieczeństwo. Niech ta tablica stanowi nie tylko upamiętnienie jego pracy na rzecz Rzeczypospolitej, ale także inspirację dla wszystkich, którzy podejmują służbę dla Polski i jej obywateli – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.


Gen. brygadier Feliks Dela urodził się 4 października 1943 r. we wsi Kalina Mała w powiecie miechowskim. Zmarł w 2017 roku.


W 1991 r. minister spraw wewnętrznych powierzył mu misję tworzenia prawnych i organizacyjnych podstaw nowoczesnej zawodowej formacji ratowniczej. Po jej wypełnieniu został pierwszym komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej, stając na czele sił ratowniczych biorących udział w wielkich i skomplikowanych akcjach ratowniczo-gaśniczych, m.in. takich jak pożar lasów w Kuźni Raciborskiej (1992), wybuch gazu w budynku mieszkalnym w Gdańsku (1994), działania ratownicze podczas powodzi „tysiąclecia” w Polsce (1997).

W listopadzie 1992 r. został uhonorowany awansem na stopień nadbrygadiera. Pięć lat później uzyskał stopień generała brygadiera.

Dzięki niemu straż pożarna zdobyła wysokie uznanie społeczne jako jedna z najbardziej profesjonalnych służb w kraju, gotowa nieść pomoc podczas każdego zagrożenia. Jego zasługą jest unowocześnienie technicznego wyposażenia straży pożarnych, odmłodzenie kadry i wzrost poziomu jej wykształcenia.


Jest głównym architektem gruntownych przemian w systemie ochrony przeciwpożarowej, twórcą nowoczesnych służb ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej oraz autorem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do zwalczania różnego rodzaju zagrożeń dla ludzkiego życia, mienia i środowiska naturalnego.


Źródło informacji biograficznych: https://www.gov.pl/web/kgpsp/feliks-dela

DSC_0811DSC_0740DSC_0678DSC_0783DSC_0702DSC_0615DSC_0640DSC_0516DSC_0569
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj