Niebezpieczne zjawiska pogodowe. Doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
2024-06-21

Burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 120 km/h. Możliwy grad, lokalnie o średnicy do około 6 cm. Ostrzeżenia meteorologiczne wydane przez IMGW-PIB dla województwa małopolskiego nie pozostawiają złudzeń. Pogoda będzie bardzo dynamiczna i groźna.

Dlatego też wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zwołał doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Meldunki służb odebrali wicewojewodowie Elżbieta Achinger oraz Ryszard Śmiałek.

– Ostrzeżenia trzeciego – najwyższego – stopnia obowiązują do jutra, do godz. 8.00. Prognozy na sobotę mówią o ostrzeżeniach o burzach pierwszego stopnia. Najbliższe godziny będą szczególnie niespokojne. W związku z możliwością wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych służby są w pełnej gotowości. Przekazaliśmy też pismo do starostów, aby służby i jednostki lokalne zachowały szczególną czujność i sprawność działań w przypadku konieczności niesienia mieszkańcom pomocy i wsparcia. Zawnioskowaliśmy też oczywiście do RCB o wydanie alertu, a stosowne ostrzeżenia zostały przekazane do powiatowych i miejskich centrów zarządzania kryzysowego. Wydział Polityki Społecznej jest przygotowany do natychmiastowego uruchomienia pomocy finansowej, jeśli samorządy zawnioskują o przekazanie środków na wypłatę zasiłków celowych – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

– Apeluję do mieszkańców o ostrożność. Otwarta przestrzeń może okazać się pułapką. Pamiętajmy o tym, że mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu, przygotujmy się na to. Możliwe są podtopienia. Burzom ma towarzyszyć grad i silny wiatr. Zabezpieczmy rzeczy, które może porwać; przeparkujmy samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; uważajmy też podczas jazdy samochodem – apeluje wojewoda Klęczar.

Małopolska objęta jest też ostrzeżeniem hydrologicznym pierwszego stopnia. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych. Ostrzeżenie to obowiązuje od dziś od godziny 16.00 do jutra do godziny 10.00.

Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym przypomina, że podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych: https://tpn.gov.pl/komunikat-turystyczny.


20240621_CZK_pogodowe 20240621_CZK_pogodowe 20240621_CZK_pogodowe 20240621_CZK_pogodowe 20240621_Alert_RCB20240621_Ostrzezenie_meteo_burze20240621_Ostrzezenie_burzowe_Krakow20240621_Ostrzezenie_hydro20240621_Burza
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj