Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
2024-06-14

14 czerwca 1940 roku do KL Auschwitz przybył pierwszy transport więźniów. Grupa 728 osób z Tarnowa składała się głównie z polskich żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej, harcerzy, gimnazjalistów, studentów i innych więźniów politycznych oraz niewielkiej grupy polskich Żydów. 

To właśnie dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Uroczystości upamiętniające ofiary odbyły się w Krakowie i Oświęcimiu. Udział w nich wziął II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

Kraków pamięta

Organizatorem krakowskich uroczystości na placu Teodora Axentowicza, gdzie znajduje się pomnik Więźniów Obozów Zagłady, był wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie. 

List do uczestników uroczystości skierował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Niech ten dzień będzie dla nas wszystkich przestrogą i ostrzeżeniem, do czego prowadzi łamanie prawa międzynarodowego i praw człowieka, nieprzestrzeganie umów i porozumień, czym skutkuje wywołanie konfliktów i szerzenie nienawiści, aneksja cudzych terytoriów i bombardowanie miast zamieszkanych przez ludność cywilną. My wszyscy musimy zrobić wszystko, by tragedia obozów takich jak ten w Auschwitz nigdy się już nie powtórzyła - przekazał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w liście odczytanym przez zastępcę dyrektora krakowskiego oddziału IPN Cecylię Radoń. 

- Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady to szczególny moment refleksji i zadumy. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tragicznych wydarzeniach tamtych lat i przekazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczą w tych uroczystościach – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

W krakowskich obchodach uczestniczyli także m.in. dyrektor IPN – Oddział w Krakowie dr Filip Musiał, zastępca dowódcy 2 Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego gen. Michał Rohde, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, a także sekretarz miasta Krakowa Antoni Fryczek.

Nie da się pojąć tak wielkiego okrucieństwa…

Następnie II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek udał się do Oświęcimia, gdzie także odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. 

Wicewojewoda złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą przybycie I transportu do KL Auschwitz na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Następnie w symbolicznym geście zapalił znicz przy Ścianie Śmierci w byłym obozie KL Auschwitz. W imieniu marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy Błońskiej w uroczystościach uczestniczył senator Jerzy Fedorowicz.

- Nie da się pojąć tak wielkiego okrucieństwa. Brakuje nam słów, aby wyrazić, co czujemy, myśląc o tych, którzy w tak bestialski sposób zostali poddani systemowej eksterminacji. W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady uczcijmy Ich pamięć, zatrzymując się na chwilę i pozostając w zadumie – napisał wojewoda Krzysztof Jan Klęczar w liście odczytanym przez wicewojewodę Ryszarda Śmiałka.

Obchody w Oświęcimiu objęte zostały patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. 


Źródło informacji historycznych: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=5BB1FC164F3F2404C12588600065FEFB

4D5A73070G0A48020G0A47630G0A48430G0A48344D5A71404D5A68460G0A49174D5A70090G0A4869
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj