Sytuacja pogodowa w Małopolsce – podsumowanie
2024-06-05

Po przejściu frontu pogodowego przez Małopolskę sytuacja się uspokaja. Na tę chwilę nie ma ostrzeżeń meteorologicznych. Kończy się okres obowiązywania ostrzeżeń hydrologicznych. Niemniej jednak w związku z intensywnymi opadami deszczu, które wystąpiły w ostatnich dniach na południu Polski, wzrosło zagrożenie osuwiskowe. Państwowa Służba Geologiczna (PSG) – Centrum Geozagrożeń ostrzega, że należy się spodziewać uaktywnienia istniejących i powstania nowych osuwisk.

Charakter opadu, z jakim mamy w ostatnich dniach do czynienia, wpływa bardzo niekorzystnie na stabilność stoków. Procesy osuwiskowe mogą występować z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych tygodniach. Najbardziej narażone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości. Pełna treść ostrzeżenia geologicznego:
https://www.pgi.gov.pl/aktualnosci/display/15286-ostrzezenie-o-zagrozeniu-osuwiskowym-komunikat-panstwowej-sluzby-geologicznej-nr1-2024.html



Aktualnie stan alarmowy przekroczony jest na Wiśle w Jawiszowicach, zaś stan ostrzegawczy na Szreniawie w Biskupicach (https://hydro.imgw.pl/#/ ).

Samorządy, które ogłosiły na swoim terenie pogotowia przeciwpowodziowe: powiat myślenicki, gminy: Wiśniowa, Kęty, Brzeszcze, Raciechowice, Sułkowice, Skawina, Iwkowa, Uszew, Gnojnik.  

PSP od północy 4 czerwca do godzin porannych dziś odnotowała 703 zdarzenia atmosferyczne, najwięcej Komendy w:
Kraków - 213,
Sucha Beskidzka - 110,
Myślenice - 88,
Oświęcim - 48,
Wieliczka - 55,
Wadowice - 47,
Olkusz - 38.

Rodzaj prowadzonych działań: udrażnianie przepustów, usuwanie połamanych drzew/gałęzi, pompowanie wody z zalanych posesji/budynków. Z Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało dla gminy Zielonki 10 tysięcy worków do prowadzonych tam działań zabezpieczających.

20240605_mapa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj