Szpital miejski, wojewódzki, powiatowy. Prywatny i publiczny. Różny stopień referencyjności szpitala. Czy z punktu widzenia pacjenta to ma jakieś znaczenie? Te kwestie poruszyła redaktor Marzena Florkowska w audycji „Wiedza o społeczeństwie” na antenie Radia Kraków. Odpowiedzi udzieliła dyrektor Wydziału Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Joanna Bogacz.
- Jeżeli chodzi o szpitale publiczne, są to takie szpitale, dla których podmiotem tworzącym będzie jednostka samorządu terytorialnego, uczelnia medyczna; będą to szpitale, dla których podmiotem tworzącym są resorty, czyli ministerstwa. Również instytuty badawcze mogą prowadzić szpitale i wtedy również będą to szpitale publiczne. Natomiast po drugiej stronie mamy szpitale prywatne. Są to szpitale, które prowadzą podmioty prywatne. Mam tu na myśli przedsiębiorców, spółki prawa handlowego; również przykładowo stowarzyszenia i fundacje mogą prowadzić prywatne szpitale – mówi dyrektor Wydziału Zdrowia Joanna Bogacz.
- Myślę, że z punktu widzenia pacjenta ważniejsze jest, czy szpital posiada kontrakt z NFZ czy nie. Jeżeli dany podmiot leczniczy, szpital posiada kontrakt z NFZ, pacjent wie, że może tam uzyskać bezpłatne świadczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego – wyjaśnia dyrektor Joanna Bogacz.
- Od kilku lat funkcjonuje tzw. sieć szpitali. Do poszczególnych poziomów referencyjnych lub – tak jak to brzmi z zapisu ustawowego – poziomów zabezpieczenia świadczeń szpitalnych kwalifikacji dokonuje NFZ. Jeżeli chodzi o te poziomy, to mamy pierwszy, drugi i trzeci poziom zabezpieczenia szpitalnego. Idąc od „jedynki”, tam można uzyskać świadczenia takie najbardziej podstawowe, np. świadczenia z zakresu chorób wewnętrznych. Im wyższy poziom referencyjny, tym ta specjalistyka jest wyższa. Niezależnie od tych poziomów już na takim – można powiedzieć – szczycie specjalistycznym – mamy szpitale ogólnopolskie. Tutaj do tego poziomu zakwalifikowane są szpitale kliniczne, utworzone przez uczelnie medyczne, jak również szpitale resortowe oraz instytuty. Ostatnią taką grupą można powiedzieć są szpitale o charakterze jednoimiennym, wysokospecjalistycznym. Są to szpitale pediatryczne, które są dedykowane dla dzieci, oraz szpitale pulmonologiczne i onkologiczne, które w swoich zakresach zajmują się głównie tą tematyką – wyjaśnia dyrektor Bogacz.
Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/co-oznacza-stopien-referencyjnosci-szpitala/