Nowy punkt na kolejowej mapie stolicy Małopolski. Przystanek Kraków Przylasek coraz bliżej realizacji
2024-05-08

Przylasek Rusiecki to podmiejskie osiedle na terenie Nowej Huty znane z kompleksu akwenów wodnych. W ostatnich latach utworzono tam kąpielisko, które ochrzczono mianem „krakowskich Malediwów”. Już niedługo do tego popularnego miejsca wypoczynku tysięcy mieszkańców będzie się można szybko i wygodnie dostać pociągiem.

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wydał decyzję o pozwoleniu na budowę nowego przystanku osobowego Kraków Przylasek. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

– Będąc stolicą Małopolski, Kraków jest celem podróży dla wielu mieszkańców i turystów. Połączenia kolejowe na terenie miasta to znaczne usprawnienie transportu pasażerskiego. Są bezkonkurencyjne wobec samochodu czy autobusu, a nawet tramwaju, jeśli chodzi o czas trwania przejazdu. Wydana decyzja dla planowanej inwestycji to odpowiedź na rosnące potrzeby komunikacyjne mieszkańców nie tylko Nowej Huty, ale także całego miasta i przyległych gmin. Zwiększając rolę transportu kolejowego przyczyniamy się także do zmniejszenia korków, redukcji hałasu i ograniczenia zanieczyszczeń powietrza – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.


Przylasek Rusiecki bardziej dostępny


Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych  S.A. realizowana jest w ramach zadania pn. „Budowa nowego przystanku Kraków Przylasek na linii kolejowej nr 95” w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

W ramach wykonywanych prac w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Rzepakowej powstanie nowy przystanek osobowy znajdujący się na linii nr 95 (Kraków Mydlniki – Podłęże). Zlokalizowany będzie niedaleko Przylasku Rusieckiego – coraz popularniejszego miejsca letniego wypoczynku.

Inwestycja przewiduje budowę dwóch peronów jednokrawędziowych. W planach znalazła się również infrastruktura towarzysząca, taka jak m.in. chodniki i dojścia do peronów, konstrukcje oporowe, urządzenia odwadniające, sieć trakcyjna, urządzenia branży elektroenergetycznej i sterowania ruchem czy sieci i urządzenia branży telekomunikacyjnej. Rozbudowany zostanie także przejazd kolejowo-drogowy wzdłuż linii kolejowej nr 95.

Budowana infrastruktura będzie w pełni dostosowana dla osób niedowidzących oraz osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przyczyni się to do zmniejszenia barier architektonicznych.


„Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”


Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.
W Małopolsce podróżni już korzystają z przystanków wybudowanych w ramach Programu: w Nowym Sączu, Zatorze, Wolbromiu i Dąbrówce.


20240508_Decyzja_KrakowPrzylasek
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj